Jarubas: Los unijnej polityki klimatycznej zależy od tempa negocjacji

8 czerwca 2022, 18:30 Energetyka

Reforma systemu handlu emisjami CO2 EU ETS stoi przez nagły zwrot akcji w Parlamencie Europejskim. – Od tego jak szybko potoczą się negocjacje i czy zostanie osiągnięty kompromis zależy, kiedy sprawozdanie będzie ponownie przedmiotem głosowania w komisji ENVI oraz na sesji plenarnej – podsumowuje poseł Adam Jarubas.

Parlament Europejski fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP
Parlament Europejski fot. CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

– W głosowaniu plenarnym PE odrzucono dzisiaj i zwrócono do ponownego rozpatrzenia w Komisji Środowiska (ENVI) sprawozdanie w sprawie reformy systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS). Sprawozdanie odrzucone zostało głosami Socjalistów, Zielonych i GUE z lewej strony sali oraz ECR i ID z prawej – tłumaczy poseł Adam Jarubas z komisji ds. przemysłu, badań naukowych i energii ITRE.

– Powodem głosowania Socjalistów było przyjęcie pozwalającej na przetestowanie działania granicznego mechanizmu węglowego (CBAM), trajektorii wycofywania darmowych uprawnień dla sektorów przemysłu nim objętych. Rozwiązanie zostało wypracowane w komisji ITRE, gdzie było poparte przez szeroką koalicję grup politycznych (EPP, S&D, Renew, ECR). Odroczono również głosowanie nad powołaniem Społecznego Funduszu Klimatycznego oraz odesłano do ponownego rozpatrzenia rozporządzenie CBAM – dwa sprawozdania ściśle związane z reformą ETS – wylicza rozmówca BiznesAlert.pl.

– Negocjacje nad potencjalnym kompromisem rozpoczęły się zaraz po zakończonym głosowaniu. Od tego jak szybko potoczą się negocjacje i czy zostanie osiągnięty kompromis zależy, kiedy sprawozdanie będzie ponownie przedmiotem głosowania w komisji ENVI oraz na sesji plenarnej – podsumowuje poseł Jarubas.

Reforma EU ETS oraz CBAM to tematy istotne z punktu widzenia Polski ze względu na to, że od nich będzie zależała cena energii oraz presja na transformację energetyczną w związku z opłatami za emisję CO2 w Unii Europejskiej oraz obciążenia nałożone na dostawców spoza Unii za pomocą CBAM.

Opracował Wojciech Jakóbik