Regulacje unijne ochronią handel gazem na granicy Polski i Ukrainy

29 listopada 2019, 18:15 Alert
Gazociąg budowa gaz system
Budowa gazociagu. Fot. Gaz-System

Operatorzy systemów przesyłowych gazu w Polsce i na Ukrainie (Gaz-System i Ukrtransgaz) aneksowali porozumienie o połączeniach gazowych w celu wdrożenia unijnych regulacji przy transakcjach z wykorzystaniem połączeń w Drozdowiczach i Hermanowicach.

Przepisy zgodne z wymogami unijnymi zostaną wprowadzone na połączeniu w Hermanowicach od początku grudnia 2019 roku, a w Drozdowiczach – od początku stycznia 2020 roku. Handel gazem będzie się tam odbywał z wykorzystaniem przejrzystych platform i kodów sieciowych.

Strony ustaliły także przekazanie umowy z Ukrtransgazu na rzecz Gas TSO LLC po przejęciu przez nią kompetencji operatora gazociągów przesyłowych w zgodzie z rozdziałem właścicielskim mającym wejść w życie na Ukrainie od nowego roku w zgodzie z przepisami unijnymi.

Zmiana jest istotna ze względu na to, że przed wdrożeniem przepisów unijnych kontrola przepływu gazu zależała od ustaleń kontraktów przesyłowych. W niektórych przypadkach to rosyjski Gazprom posiadał kody sieciowe i on mógł zliczać ilość gazu przekraczającą granicę ukraińską w obu kierunkach. Tylko on mógł zweryfikować czy transakcje były rozliczane prawidłowo, a w przeszłości oskarżał Ukrainę o kradzież gazu.

Ukrtransgaz/Wojciech Jakóbik