Rekompensaty cen energii będą wypłacone do października

30 sierpnia 2019, 13:00 Alert
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii
Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Fot. Ministerstwo Energii

Środki z Funduszu Różnicy Cen powinny zostać wypłacone do października włącznie. Fundusze za pierwsze półrocze zostaną wypłacane tym podmiotom, które zgodnie z ustawą o cenach energii były do tego uprawnione.

Wypłaty rekompensat do października

– Środki z Funduszu powinny zostać wypłacone do październiku, a do 13 września powinny pojawić się informacje na rachunkach odbiorów o środkach, które zostaną im wypłacone z Funduszu i zostaną zaliczone w poczet opłat przyszłych – powiedział Minister Energii Krzysztof Tchórzewski podczas konferencji prasowej. Środki za drugie półrocze będą naliczane one za miesiąc lipiec i sierpień będą naliczone we wrześniu  i dalej do końca roku co miesiąc będą naliczane. Należy dodać, że chodzi o  mikro i małych przedsiębiorców , szpitale, jednostki samorządu terytorialnego, które złożyły na czas oświadczenia potwierdzających uprawnienie do zamrożenia cen energii.

Czas na dostosowanie umów spółek obrotu do ustawy o cenach energii do 13 września

Opłata przejściowa i akcyza obniżona na stałe

Średnie i duże przedsiębiorstwa, które skorzystają z pomocy de Minimis będą rozliczane kwartalnie. To środki ze sprzedaży uprawień do emisji CO2. Akcyza i opłata przejściowa jest obniżana na stałe i to będzie obowiązywać przez kolejny rok. To około 50 procent kosztów podwyżki cen energii. Te parametry są obniżone na stałe, a więc będą obowiązywać na rok następny- powiedział. Dodał, że środki na rekompensaty pochodzą ze sprzedaży starych uprawień do emisji CO2. – Budżet w tym nie partycypuje – dodał.

Stępiński: Zamieszanie wokół rekompensat cen energii. Przedsiębiorcy mają czas do północy

Bartłomiej Sawicki