Repair Cafe czyli 1188 sposobów na gospodarkę cyrkularną

12 grudnia 2016, 10:15 Alert

Idea spotkań przy kawie, w czasie których można sobie coś pod okiem fachowca naprawić rozprzestrzenia się po świecie.

W Polsce Repair Cafe działa w Pile. Czym jest Repair Cafe? To oddolna inicjatywa, która prawie 10 lat temu zrodziła się w Amsterdamie. Po dużym sukcesie pierwszej Repair Cafe pomysłodawaczyni Matine Postma założyła fundację mającą na celu rozwój tej inicjatywy i od 2009 powstało już 1188 Repair Cafes na całym świecie. Największym zainteresowaniem cieszą się w Niemczech, ale można je już spotkać na każdym kontynencie.

Co można naprawiać w Repair Cafe? Absolutnie wszystko co się psuje. Od rowerów, przez telewizory po ubrania i meble. Kto naprawia? Uczestnicy spotkania. Aby taka inicjatywa mogła zafunkcjonować potrzebna jest dobra wola, miejsce, narzędzia i „złota rączka” (nie musi być to profesjonalny serwisant). Czasem wystarczy prosta pomoc w postaci udostępnienia sobie wzajemnie narzędzi. W spotkaniach chodzi oczywiście także o wspólną naukę. Naprawiając a nie wyrzucając uczestnicy spotkań wpisują się idealnie w promowaną na świecie ideę gospodarki cyrkularnej. Nie można także pominąć społecznego aspektu spotkań. Relacje między uczestnikami spotkań w naturalny sposób ewoluują, a wspólne działanie i drobne sukcesy powodują, że spotkania są przyjemnością.

Na stronie organizacji zrzeszającej Repair Cafe znajdują się poradniki, manuale i podpowiedzi. Platforma zachęca do wymiany doświadczeń między miastami i krajami. Uczenie ludzi, że są alternatywy, nie trzeba każdej zepsutej rzeczy wyrzucać budzi zainteresowanie. Taka forma praktycznego działania na rzecz ochrony środowiska zyskuje sympatyków także w Polsce. Pilska filia w ostatnim czasie zainicjowała spotkania otwarte przybliżające mieszkańcom terminy recykling i upcykling. Na bazie resztek materiałów powstały świąteczne skarpety a uczestnicy warsztatów mieli możliwość z bliska zobaczyć jak działa maszyna overlock i co nią można zrobić. Pilska społeczność od ponad pół roku współpracuje na rzecz ograniczenia produkcji odpadów właśnie poprzez spotkania Repair Cafe. Przy okazji zawsze jest ciasto, kawa i możliwość spotkania sąsiadów.

Więcej o tej inicjatywie można przeczytać na stronie https://repaircafe.org/en/