Jest układ o REPowerEU. Będą pieniądze na pływający gazoport w Polsce?

14 grudnia 2022, 08:30 Alert

Negocjatorzy Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego doszli do wstępnego porozumienia w sprawie programu REPowerEU mającego uniezależnić Europę od surowców Rosji. To ważne między innymi z punktu widzenia projektu pływającego gazoportu w Polsce.

FSRU Kłajpeda, Klaipedos Nafta

Państwa członkowskie będą wpisywać rozdział REPowerEU do Krajowych Planów Odbudowy po to, by funduszu NextGenerationUE pomógł finansować realizację celów tego planu, jak odejście od surowców rosyjskich i rozwój Odnawialnych Źródeł Energii oraz ciepła. Granty REPowerEU mają być finansowane w 60 procentach z Funduszu Innowacji i 40 procentach z handlu uprawnieniami do emisji CO2 w systemie EU ETS. Będą też możliwe pożyczki.

Rozdziały mają zawierać plany dotyczące transformacji energetycznej, dekarbonizacji przemysłu, termomodernizacji, rozwoju infrastruktury energetycznej, w tym służącej dywersyfikacji dostaw gazu, jak terminale LNG ważne dla Polski starającej się o kolejne środki na pływający gazoport FSRU w Zatoce Gdańskiej. Ten projekt zwany LNG Gdańsk pozyskał 19,6 mln euro na prace techniczne i projektowe z Instrumentu Łącząc Europę. Może pozwolić na import od 6 do 12 mld m sześc. rocznie w zależności od zainteresowania rynku od 2026 roku.

Rada Europejska/Wojciech Jakóbik

Perzyński: Niemcy mają coraz większy ból głowy z budową terminali LNG