AktualnościAtomEnergetykaInfrastrukturaOnetWykop

Resort przemysłu o atomie na Pomorzu: Harmonogram prac nie jest zagrożony

Elektrownia jądrowa, inżynier. Źródło: Freepik

Elektrownia jądrowa, inżynier. Źródło: Freepik

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że realizacja podstawowego zakresu umowy projektowej ESC, podpisanej we wrześniu 2023 roku z amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel, przebiega bez opóźnień. – Te występują jedynie w części prac dodatkowych – informuje resort w odpowiedzi na interpelację poselską.

Ministerstwo przemysłu odpowiedziało na interpelację poselską, w której znalazło się pytanie o ewentualne opóźnienie rozpoczęcia budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Według planów, pierwszy beton pod reaktory AP1000 od amerykańskiego Westinghouse ma zostać wylany w 2028 roku. Trwają przygotowania do budowy, która wymaga niezbędnej dokumentacji, w tym m.in. umowy projektowej ESC (Engineering Service Contract), podpisanej przez Polaków w 2023 roku.

Nie odnotowano opóźnień w podstawowym zakresie realizacji umowy ESC. Z kolei umowa EDA (Engineering Development Agreement – przyp. red.) została zawarta właśnie w celu uniknięcia opóźnień w realizacji procesu projektowania, a negocjacje umowy EPC będą prowadzone równolegle do jej realizacji, celem utrzymania harmonogramu inwestycji – informuje ministerstwo przemysłu. EDA, czyli tzw. umowa pomostowa, to najnowszy dokument, podpisany 28 kwietnia 2025 roku.

Opóźnienie prac dodatkowych

– Opóźnienia występują jedynie w części prac dodatkowych, uruchomionych jako działania opcjonalne, ponad podstawowy zakres kontraktu, w zakresie badań geotechnicznych i produktów z nimi powiązanych – czytamy.

Resort zapewnia, że wdrożył rozwiązania mające na celu minimalizację opóźnień badań w terenie. Podaje, że wykonawca podjął pracę całodobową z dodatkowym sprzętem.

Pierwsza polska elektrownia jądrowa ma stanąć w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu. Jej inwestorem i przyszłym operatorem są Polskie Elektrownie Jądrowe. Na miejscu zostaną zainstalowane trzy reaktory w technologii AP1000. Harmonogram przewiduje, że premierowy reaktor będzie gotowy w 2035 roku i rok później rozpocznie produkcję energii elektrycznej. Druga i trzecia jednostka mają wystartować kolejno w 2037 i 2038 roku.

Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Orlen zwiększa moce importu i magazynowania LPG w Szczecinie

Orle Paliwa zakończył rozbudowę Terminalu Gazu Płynnego w Szczecinie, znacząco zwiększając swoje możliwości w zakresie importu i magazynowania LPG. W...

Iran w odpowiedzi na zarzuty MAEA zintensyfikuje wzbogacanie uranu

Rada Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) formalnie uznała w czwartek, że po raz pierwszy od 20 lat Iran nie...

Rekordowy kwartał LPP: Wzrost zysku, sprzedaży i dynamiczna ekspansja

W pierwszym kwartale 2025 roku Grupa LPP, właściciel marek takich jak Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay, osiągnęła imponujące wyniki...

Udostępnij:

Facebook X X X