Moc Gazociągu Jamalskiego na granicy Polski i Niemiec na nowej platformie

1 czerwca 2020, 15:30 Alert
gaz rura gazociąg
Gazociąg. Fot. Gaz-System

Zgodnie z decyzją Agencji ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) z szóstego sierpnia 2019 roku, dotyczącą wyboru platformy do rezerwacji przepustowości na granicy Polska-Niemcy, przez najbliższe trzy lata alokacja przepustowości dla punktów Mallnow i GCP Gaz-System/ONTRAS będzie realizowana poprzez platformę RBP (‚Regional Booking Platform’).

Przepustowość i połączenia

Począwszy od szóstego lipca 2020 roku rezerwacje przepustowości rynku pierwotnego i wtórnego dla połączeń międzysystemowych Mallnow i GCP Gaz-System/ONTRAS będą odbywać się za pośrednictwem platformy RBP. Pierwsza aukcja przepustowości na platformie RBP rozpocznie się szóstego lipca 2020 roku. o godz. 9:00 (CET). Aukcjonowane będą przepustowości na zasadach ciągłych w ramach produktów rocznych na kolejne lata gazowe. Tego samego dnia odbędą się również aukcje produktów krótkoterminowych. Pozostałe aukcje będą realizowane według kalendarza ENTSOG dostępnego na RBP.

Zgodnie z wcześniej przekazywanymi informacjami, warunkiem udziału w aukcjach organizowanych poprzez platformę RBP jest podpisanie umowy z platformą RBP oraz posiadanie odpowiedniego certyfikatu elektronicznego. Uczestników rynku zainteresowanych alokowaniem przepustowości połączeń na granicy polsko-niemieckiej zachęcamy do zapoznania się z prezentacją zawierającą m.in instrukcje dotyczące procesu rejestracji na RBP oraz warunkami uczestnictwa w aukcjach i korzystania z funkcjonalności platformy. Na etapie rejestracji, jak i uczestnictwa w aukcjach produktów oferowanych przez Gaz-System oraz Gaz-System ISO, uczestnicy rynku będą mogli liczyć na wsparcie techniczne ze strony platformy RBP oraz zespołu obsługi Klienta Gaz-System.

Na grafikach zostały zaprezentowane szczegóły zmian w zakresie platform do rezerwacji przepustowości na połączeniach na granicy Polska–Niemcy stosowanych przez Gaz-System i Gaz-System ISO do piątego lipca 2020 roku oraz od aukcji produktów rocznych, która odbędzie się szóstego lipca 2020 roku.

 

Prezes URE zatwierdził nową Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej na Gazociągu Jamalskiego