RIA Novosti straszą, że Baltic Pipe będzie musiał być konsultowany z Gazpromem

29 stycznia 2019, 06:15 Alert

Agencja rosyjska RIA Novosti cytuje słowa polskiego analityka, który miał stwierdzić w Financial Times, że gazociąg Baltic Pipe będzie musiał uzyskać zgodę Rosjan na krzyżowanie się z ich gazociągami. Agencja dodaje od siebie, że projekt „będzie musiał być koordynowany z Gazpromem, bo będzie krzyżował się z Nord Stream 2”, ale w oryginalnym tekście FT brakuje takiej konkluzji.

Pioneering Spirit, statek budujący Nord Stream 2 na morzu. Fot. Allseas
Pioneering Spirit, statek budujący Nord Stream 2 na morzu. Fot. Allseas

Baltic Pipe mający służyć dostawom gazu z Norwegii, przez Danię, do Polski, będzie się przecinał z gazociągiem Nord Stream 1, a także Nord Stream 2, o ile powstanie. Przecięcie obu magistral będzie wymagało porozumień technicznych między operatorami. – To dyskusja techniczna. Mogę sobie jednak wyobrazić sytuację, w której Gazprom mógłby opóźnić lub wydłużyć cały proces – powiedział Robert Tomaszewski brytyjskiej gazecie.

BiznesAlert.pl informował o tej sprawie w maju 2017 roku. – To kwestia konsultacji technicznych, czyli standardowej procedury, do której domyślnie dochodzi w razie potrzeby bez ograniczeń. Jednak problem powstanie kiedy z przyczyn niestandardowych właściciel gazociągu z Rosji, czyli konsorcjum Nord Stream, będzie chciało przedłużyć konsultacje lub je zablokować – można przeczytać w naszym portalu. – Uspokaja nieco fakt, że poza Gazpromem w akcjonariacie konsorcjum znajdują się firmy europejskie (BASF/Wintershall, E.on/PGE Infrastruktur, Gasunie, ENGIE), które pracują w reżimie innym do gazowej ekspozytury polityki Kremla, jaką jest koncern z Petersburga. Nadużycia przy procedurze konsultacji zadziałałyby negatywnie na ich wizerunek. Inaczej sytuacja wyglądać będzie, jeżeli Gazprom zdoła poprowadzić przez Bałtyk samodzielnie Nord Stream 2. W konsorcjum tego projektu zasiada obecnie sam.

RIA Novosti/Financial Times/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Nord Stream 2 zablokuje Korytarz Norweski? Mit może stać się faktem