Ristori: USA i UE są idealnymi partnerami, jeśli chodzi o LNG

14 maja 2019, 10:45 Energetyka

– Partnerstwo Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych jest doskonale dopasowane. UE potrzebuje importować coraz więcej, a USA będą eksportować coraz więcej.- powiedział dyrektor generalny ds. energii Komisji Europejskiej Dominique Ristori na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Dominique Ristori / fot. Wikimedia Commons
Dominique Ristori / fot. Wikimedia Commons

Ristori na samym początku zaznaczył, że bezpieczeństwo energetyczne jest absolutnym priorytetem, i aby to osiągnąć, kluczowa jest dywersyfikacja: – W Europie znacznie rośnie rynek gazu. W tym samym czasie spadają europejskie zasoby gazu. Dlatego jesteśmy zmuszeni nie tylko dywersyfikować, ale zwiększać import w ogóle – powiedział urzędnik.

Zauważył on, że partnerstwo Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych jest doskonale dopasowane do siebie: – UE potrzebuje importować coraz więcej, a USA będą potrzebować eksportować coraz więcej. Ma to fundamentalne znaczenie dla rozbudowy nowych jednostek, jak tej na chorwackiej wyspie Krk czy w Grecji. Nie mówimy tylko o krótkoterminowych kontraktach, ale też o długoterminowych. Na spotkaniu w Brukseli rozmawialiśmy z sekretarzem energii Rickiem Perrym, zgodziliśmy się, że rynek LNG będzie coraz bardziej konkurencyjny, coraz bardziej płynny i zupełnie odmieni obecny rynek gazu – powiedział Dominique Ristori.