Zasina: Pracujemy nad tym, by było dostępnych więcej form bycia prosumentem

5 października 2021, 12:00 Energetyka
Prezes Tauron Dystrybucja Robert Zasina podczas OSG 2021. Fot. BiznesAlert.pl
Prezes Tauron Dystrybucja Robert Zasina podczas OSG 2021. Fot. BiznesAlert.pl

– Będziemy wprowadzali nowe formy bycia prosumentem, dotyczy to komunikacji. Jesteśmy zainteresowani tym, by klienci zużywali energię na miejscu. Chcemy pobudzić to, co się wiąże z energetyką prosumencką- powiedział prezes Tauron Dystrybucja Robert Zasina podczas OSG 2021.

Robert Zasina na OSG 2021

– Widzimy wzrost zainteresowania energetyką prosumencką. Na terenie Tauron Dystrybucja będziemy mieli 200 tys. prosumentów, czyli łącznie 1,3 GW mocy. Moce te są znaczące dla funkcjonowania sieci. Prosument ma prawo oddawać energię do sieci, energia kumuluje się w pewnych obszarach i stąd biorą się problemy. Na 200 tysięcy prosumentów reklamacje liczymy w setkach, dotyczą one wyłączenia mikroinstalacji w szczytowym momencie. Reagujemy na to i mamy na to sposoby, musimy prowadzić komunikację z prosumentami i tłumaczyć im, że może dojść do wyłączeń. Chodzi o to, żebyśmy wprowadzali nowe formy bycia prosumentem, dotyczy to komunikacji, oraz magazynów energii, które obecnie są bardzo drogie, ale tutaj nastąpi duża zmiana. My jesteśmy zainteresowani tym, by klienci zużywali energię na miejscu. Chcemy pobudzić to, co się wiąże z energetyką prosumencką – powiedział Robert Zasina.

– Obecnie są dyskusje dotyczące zmiany formuły rozliczeń prosumentów, wiele krajów ma podobne problemy i wprowadza przepisy, które mają sprawić, żeby klienci konsumowali jak najwięcej własnej energii – dodał.

Opracował Michał Perzyński