Rodkiewicz: Kreml czeka na Trumpa (ANALIZA)

5 stycznia 2017, 14:15 Bezpieczeństwo

ANALIZA 

Witold Rodkiewicz

Ośrodek Studiów Wschodnich

29 grudnia prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama ogłosił nowe sankcje wobec Rosji, które mają być reakcją na ataki cybernetyczne na amerykańskie instytucje i urzędników oraz upublicznienie zdobytych w ten sposób informacji w trakcie prezydenckiej kampanii wyborczej. Sankcje zostały nałożone na rosyjski wywiad wojskowy (GRU) i jego kierownictwo, Federalną Służbę Bezpieczeństwa, trzy prywatne rosyjskie firmy cybernetyczne oraz dwóch hakerów. Ponadto wydalono 35 dyplomatów rosyjskich i zablokowano dostęp do dwóch nieruchomości będących własnością rosyjską na terenie Stanów Zjednoczonych.

W odpowiedzi prezydent Władimir Putin oskarżył administrację Obamy o dążenie do dalszego pogorszenia stosunków dwustronnych i ocenił przyjęcie nowych sankcji jako prowokację. Jednocześnie prezydent Rosji zrezygnował z kroków odwetowych, zastrzegając sobie jednak prawo do podjęcia ich w przyszłości i uzależniając dalsze działania od polityki przyszłej administracji Donalda Trumpa. Co więcej, zaprosił dzieci amerykańskich dyplomatów pracujących w Rosji na świąteczne spotkanie na Kreml.

Władimir Putin, fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej
Władimir Putin, fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

Komentarz

Rosyjska reakcja na nowe amerykańskie sankcje jest niestandardowa. Dotychczas Rosja nie tylko odpowiadała w sposób symetryczny na podobne działania, ale też podkreślała swoje przywiązanie do zasady „adekwatnej odpowiedzi”, traktując to jako ważny element swojego wizerunku twardego i bezwzględnego gracza na arenie międzynarodowej. Rosyjskie odstępstwo od tej zasady pokazuje, jak bardzo zależy Kremlowi na zakończeniu otwartego konfliktu i odbudowie relacji ze Stanami Zjednoczonymi na nowych zasadach, które Kreml wyczytuje z deklaracji prezydenta elekta Donalda Trumpa i jego otoczenia. Zasady te to twardy realizm geopolityczny i geoekonomiczny, narodowy egoizm, oparcie stosunków międzynarodowych na targu pomiędzy mocarstwami oraz pragmatyczna współpraca abstrahująca od różnic w sferze wartości.

Więcej: Ośrodek Studiów Wschodnich 

Ośrodek Studiów Wschodnich