Rogala: Kopalnia Sośnica pozostaje w strukturach PGG

8 listopada 2018, 09:15 Energetyka

Jaka przyszłość czeka kopalnię Sośnica? Czy zostanie usunięta z listy zakładów do likwidacji? Zdradził to portalowi netTG.pl Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

KWK Sośnica / fot. Wikimedia Commons

– W zmienionym projekcie naszego biznesplanu ujęliśmy dalsze funkcjonowanie tego zakładu. W związku z tym temat dla nas jako zarządu spółki PGG pozostaje zamknięty. Kopalnia Sośnica pozostaje w strukturach PGG – podkreślił Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej.

To bardzo dobre informacje dla pracowników kopalni, którzy przez ostatnie dwa lata walczyli o jej przyszłość. Ich wysiłki nie pójdą na marne. Zakład ma bardzo dobre wyniki i jego rentowność wydaje się być trwała.

Gliwicki zakład dwa lata temu trafił na notyfikowaną przez Komisję Europejską listę kopalń, które miały zostać przekazane do Spółki Restrukturyzacji Kopalń i wygaszane. Jak przekazał w Katowicach jeszcze w październiku dziennikarzom Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, Bruksela była skłonna zmienić decyzję w sprawie Sośnicy, która zatrudnia niemal 2000 osób.

Warto przypomnieć, że miała ona najgorsze wyniki spośród wszystkich kopalń PGG. Generowała ponad 124 zł straty na tonie wydobytego węgla. Do SRK miała trafić według pierwotnych ustaleń pod koniec 2017 r. Ten termin przesunięto o rok, a teraz ostatecznie zapadła decyzja o pozostawieniu jej w strukturach PGG.

nettg.pl/CIRE.PL