Wyniki eksportu ropy i gazu z Rosji w 2020 roku

10 września 2020, 07:00 Alert

W okresie styczeń-lipiec 2020 roku wartość rosyjskiego eksportu ropy naftowej w ujęciu kwotowym zmalała o ponad jedną trzecią. Spadki zanotował bilans eksportu gazu ziemnego. Pomimo zwiększenia wolumenu eksportu LNG, ten nośnik energii również stracił na wartości – tak wynika z raportu Federalnej Służby Celnej.

Ministerstwo finansów rosji
Budynek ministerstwa finansów FR fot.MinFin

Ropa i produkty naftowe

Przez pierwsze siedem miesięcy roku wyeksportowana została ropa o wartości 43,9 mld dolarów, co oznacza spadek o 37,7 procent rok do roku. Wolumen sprzedawanej ropy zmniejszył się o sześć procent, do 143,2 mln ton.

Przychody ze sprzedaży produktów naftowych również spadły. Ten segment przemysłu rafineryjnego przyniósł od stycznia do lipca 28 mld dolarów i jest mniejszy o 28 procent w stosunku do analogicznego okresu 2019 roku. W przypadku produktów naftowych zostało odnotowane fizyczne zwiększenie wolumenu sprzedawanych produktów o pięć procent, do 82,5 mln ton.

Tymczasem dziewiątego września cena ropy Urals spadła ponownie poniżej 40 dolarów za baryłkę. Jest to poniżej poziomu referencyjnego 42,2 dolarów za baryłkę, przy których planowano bilansowanie budżetu federalnego. Wartość ta jednak była ustalona dla eksportu na poziomie sprzed zerwania porozumienia naftowego w marcu, kiedy średnie dzienne wydobycie ropy w Rosji przekraczało 11 mln baryłek ropy dziennie. Obecnie, zgodnie z nowym porozumieniem, Rosja może wydobywać niespełna 9 mln baryłek ropy dziennie. Cena Uralsa dla dostaw realizowanych w Rotterdamie wynosi 38,3 dolara za baryłkę. Spadek cen spowodowany jest obawa o kolejną fale obostrzeń związanych z pandemią Covid-19. Dodatkowo Saudi Aramco obniżyło ceny dla klientów w październikowych dostawach do najniższego poziomu od maja, co skłoniło handlowców do ograniczenia popytu na surowiec.

Gaz

Jeszcze bardziej dramatyczne wyniki sprzedaży dotyczą gazu ziemnego. W okresie styczeń-lipiec wartość rosyjskiego gazu sprzedanego poza granice Rosji spadła o ponad połowę względem 2019 roku. Redukcja przychodów wyniosła 51,4 procent, kwotowo spadła do 12,5 mld dolarów. Fizycznie eksport gazu obniżył się o 17,6 procent do 104,6 mld m sześc.

Cena gazu za tys. m sześc. w lipcu wyniosła 86 dolarów, w czerwcu 82 dolary, w maju 94 dolary, w kwietniu 109 dolarów. Oznacza to, że od maja Gazprom notuje stratę operacyjną sprzedając gaz do Europy. Średnia cena rentowności sprzedaży dla rosyjskiej spółki wynosi według agencji Fitch 105 dolarów za tys. m sześc.

LNG

Przychody ze sprzedaży LNG spadły o 0,7 procent do 4,93 mld dolarów w ciągu siedmiu miesięcy 2020 roku. Eksport wzrósł o 23,5 procent do 42,2 mld m sześc.

Węgiel

Wartość eksportu rosyjskiego węgla spadła o 28,5 procent do 6,85 mld dolarów. W ujęciu wartości fizycznych sprzedaż węgla za granicę spadła o 9,9 procent do 104,9 mln ton.

Energia elektryczna

Przychody ze sprzedaży energii elektrycznej spadły o 54,5 procent rok do roku i wyniosły 233 mln dolarów. Nominalnie wyeksportowana została energia elektryczna w ilości 5,845 mld kWh, co oznacza spadek o 46,5 procent względem pierwszych siedmiu miesięcy 2019 roku.

FCS/Mariusz Marszałkowski

AKTUALIZACJA: godz. 8:30 10 września 2020 roku – Ceny ropy Urals

Polska może zaoferować Niemcom przepustowość Baltic Pipe zamiast Nord Stream 2