Prognozy OPEC+ pokazują niepewność na rynku ropy

1 września 2022, 13:00 Alert

Według raportu przygotowanego przez organizację OPEC+, średnia podaż ropy w 2022 roku przekroczy popyt o niespełna 400 tys. baryłek ropy dziennie. To mniej niż wcześniej przewidywano.

Źródło: pxhere.com

Prognozy rynku ropy

Wspólny Komitet Techniczny, ciało doradcze OPEC+, opublikował raport, z którego wynika, że na rynku ropy występuje równowaga podażowo-popytowa. Nadwyżka produkcyjna wynosić ma, według najnowszych szacunków, jedynie 400 tys. baryłek ropy dziennie. Wynika to z problemów produkcji ropy wśród członków kartelu.

Dyskusje o równowadze na rynku ropy pojawiają się w kontekście następnych decyzji grupy OPEC+ ws. zwiększenia wydobycia ropy zgodnie z przyjętym harmonogramem o kolejne 100 tys. baryłek ropy dziennie we wrześniu. Z drugiej strony rynek obawia się, że kryzys gospodarczy i widmo recesji wpłynie znacznie na popyt. Przewodniczącą grupie OPEC Arabia Saudyjska nie wykluczyła, że państwa zdecydują się w obliczu słabych globalnych danych gospodarczych na obniżenie poziomu produkcji, aby ustabilizować rynek i poziom cenowy na poziomie około 100 dolarów za baryłkę.

Pomimo tego, iż produkcja OPEC+ rośnie, to i tak w sierpniu odnotowano niezgodność względem planu produkcji wynoszącą aż 1,4 mln baryłek ropy dziennie. W lipcu różnica względem planu wynosiła 1,3 mln baryłek ropy dziennie.

Obecnie cena ropy gatunku Brent wynosi 94 dolary za baryłkę i spada, po zeszłotygodniowym wzroście do poziomu 105 dolarów za baryłkę.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

Nigeria zmaga się z katastrofą ekologiczną. Winne koncerny naftowe