Ropa z Rosji płynie w świat dzięki pomocy Iranu

22 lipca 2022, 16:45 Alert

Tankowce, które wcześniej przewoziły irańską ropę, teraz transportują rosyjską. Jak informuje agencja Bloomberg, od kwietnia odnotowano jedenaście statków z rosyjskim załadunkiem.

Tankowiec. Fot. Shutterstock
Tankowiec. Fot. Shutterstock

Jedenaście tankowców z rosyjską ropą

Tankowce, które zazwyczaj transportowały ropę z objętego sankcjami Iranu, teraz obsługują Rosje. Według agencji Bloomberg, monitorowanych statków jest jedenaście, a załadunki rosyjskiej ropy trwają od kwietnia bieżącego roku. Agencja powołuje się na dane firmy analitycznej Vortex, która podaje, że łącznie odbyło się szesnaście załadunków.

– Podczas gdy coraz więcej firm odmawia transportowania rosyjskich surowców energetycznych ci, którzy już znają handel ropą pod sankcjami (tak jak Iran-red), będą nadal używać swoich tankowców do transportu rosyjskiej ropy na Wschód – tłumaczy Armen Azizyan z Vortexa.

Tankowce mogę transportować od 730 tysięcy do około 2 milionów baryłek ropy. Z danych Vortexa wynika, że eksport rosyjskiej ropy znacznie wzrósł w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Aktualnie Rosja przewozi tankowcami 250 tysięcy baryłek dziennie, kiedy w kwietniu było to o 170 tysięcy baryłek mniej.

Wkrótce ma wejść w życie szósty pakiet sankcji Unii Europejskiej nałożony na Rosję. Ma to uderzyć w dostawy rosyjskiej ropy drogą morską.

Bloomberg/Maria Andrzejewska

Putin rozmawia o rynku ropy z saudyjskim księciem