Kryzys energetyczny podsycany przez Rosję opóźnia sankcje naftowe wobec niej

1 sierpnia 2022, 06:30 Alert

Financial Times ustalił, że rządy europejskie spowolniły wysiłki na rzecz objęcia sankcjami ropy rosyjskiej opóźniając blokadę ubezpieczeń dostaw tego typu ze względu na kryzys energetyczny podsycany przez Rosjan.

Tankowiec
Zbiornikowiec Umlma fot. Unimot

Unia Europejska przedstawiła plan wykluczenia podmiotów rosyjskich z rynku ubezpieczeń w koordynacji z rządem Wielkiej Brytanii. Jednak Brytyjczycy wprowadzają ten zakaz od 31 grudnia i ma on dotyczyć tylko dostaw na Wyspy. Zakaz ubezpieczeń wprowadzony przez Unię Europejską wszedł w życie czwartego czerwca. Obowiązujące umowy mają działać do piątego grudnia i potem zostać zakazane.

Financial Times przypomina jednak, że Unia Europejska wprowadziła wyłączenia z sankcji na ubezpieczenie po to, aby móc utrzymywać relacje z firmami rosyjskimi jak Rosnieft przy dostawach do krajów trzecich, aby uniknąć kryzysu żywnościowego i energetycznego. Tymczasem Rosja jest współwinna tym zjawiskom ograniczając eksport zboża z Ukrainy oraz podaż gazu na rynku europejskim.

Trwają negocjacje USA z sojusznikami na temat wprowadzenia ceny maksymalnej ropy z Rosji do czasu wejścia w życie pełnego zakazu ubezpieczania dostaw tego surowca rosyjskiego.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Uniwersytet Yale: Gospodarka Rosji została sparaliżowana przez sankcje