Ropa w USA zyskuje po sygnałach z Iraku o możliwych większych cięciach dostaw

2 grudnia 2019, 11:00 Alert
gaz łupki ropa
Wydobycie w USA. Źródło: Wikipedia

Ropa w USA zyskuje ponad 1,6 proc. po sygnałach z Iraku o możliwych większych cięciach dostaw surowca przez kraje OPEC+ – informują maklerzy.

Ocena sytuacji

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 56,06 USD, po zwyżce ceny o 1,61 proc.

Ropa Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 61,25 USD za baryłkę, wyżej o 1,26 proc.

Inwestorzy wkrótce poznają plany krajów OPEC+ w sprawie wielkości dostaw ropy – 5 grudnia odbędzie się posiedzenie państw z kartelu i jego sojuszników w sprawie oceny sytuacji na rynkach paliw.

Eksporterzy ropy z OPEC i ich sojusznicy z innych państw mogą utrzymać dostawy ropy na dotychczasowym poziomie i zachować obecnie obowiązującą umowę. Jednak minister ropy Iraku Thamir Ghadhan powiedział reporterom w niedzielę, że może być dodatkowe cięcie produkcji przez OPEC+ o 400 tys. baryłek dziennie.

Wzrosty cen ropy wspierają też dobre dane makro z chińskiej gospodarki, gdzie indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym, wyniósł w XI 51,8 pkt. wobec 51,7 pkt. na koniec X – tak wynika z wyliczeń Caixin Media i Markit Economics. Analitycy spodziewali się 51,5 pkt.

W niedzielę Federacja Logistyki podała zaś, że PMI w chińskim przemyśle w XI wyniósł 50,2 pkt. wobec 49,3 pkt. w X, i wobec prognoz na XI 49,5 pkt. W usługach indeks ten wyniósł w XI 54,4 pkt. wobec 52,8 pkt. w X i prognoz na XI 53,1 pkt.

Podczas poprzedniej sesji ropa w N.Jorku zniżkowała o 5,1 proc., a Brent na ICE straciła 2,3 proc.

Polska Agencja Prasowa

Od dziś Trump może zacząć wycofywać USA z porozumienia paryskiego, ale eksperci krytykują ten pomysł