Ropa w USA nie przestaje tanieć

13 listopada 2018, 08:45 Alert
ropa

To już dwunasta z kolei sesja, gdy ceny ropy w USA spadają. Od 26 października ropa staniała o 11 proc. Prezydent USA Donald Trump stwierdził, że ceny ropy powinny być „dużo niższe” – podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,05 USD za baryłkę, po zniżce o 1,45 proc. Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 69,35 USD za baryłkę, po spadku ceny o 1,1 proc.

Prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że „ceny ropy powinny być znacznie niższe biorąc pod uwagę podaż”, po tym jak minister ropy Arabii Saudyjskiej Khalid Al-Falih stwierdził, że producenci ropy powinny obniżyć dostawy o 1 mln baryłek dziennie wobec poziomów produkcji notowanych w październiku. Do zniżek cen ropy przyczyniły się też mocne spadki na giełdach za Oceanem w poniedziałek – po ponad 2 proc., i umocnienie amerykańskiego dolara – do najwyższego poziomu od 18 miesięcy – wskazują maklerzy.

„Wiadomość od Trumpa miała na celu utrzymanie OPEC w ryzach, po tym jak grupa zasygnalizowała, że może być zgoda na obniżenie produkcji” – mówi Makiko Tsugata, starszy analityk w Mizuho Securities Co. w Tokio. „Teraz już nie ma zbyt wiele czasu przed grudniowym spotkaniem OPEC, a do tego czasu grupa może jednak nie być w stanie osiągnąć konsensusu. Więc dopiero okaże się, czy OPEC zgodzi się na cięcia” – dodaje.
Inwestorzy z niecierpliwością czekali na weekendowe spotkanie krajów OPEC i sojuszników kartelu w sprawie strategii na rynku paliw, produkcji i dostaw ropy.

W ub. środę pojawiły się informacje, że ministrowie z OPEC i innych dostawców ropy omówią opcję cięcia produkcji ropy w 2019 r. na niedzielnym spotkaniu w Abu Zabi, i że niektóre kraje OPEC są zaniepokojone rosnącymi zapasami ropy. Komitet OPEC i jego sojusznicy ostrzegli w weekend, że potrzebne są „nowe strategie”, co zwiększa perspektywę mocniejszych cięć produkcji ropy przez kartel i innych dostawców surowca w 2019 r.

Przedstawiciel czołowego producenta ropy w OPEC, czyli Arabii Saudyjskiej, zapowiedział, że w grudniu eksport saudyjskiej ropy zostanie zmniejszony o 500.000 baryłek dziennie. Od 5 listopada obowiązują restrykcje USA na Iran, jakie funkcjonowały przed zawarciem układu nuklearnego z Teheranem. Tymczasowe zwolnienia z zakazu importu ropy otrzymały od USA Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa, Grecja, Włochy, Tajwan i Turcja. W poniedziałek surowiec w USA stracił 26 centów do 59,93 USD za baryłkę – najniżej od 13 lutego 2018. Brent straciła 6 centów do 70,12 USD/b – najniżej od 9 kwietnia.

Polska Agencja Prasowa