Zapasy ropy w USA rosną już szósty tydzień z rzędu, a ceny spadają

23 października 2019, 09:15 Alert
gaz łupki ropa
Wydobycie w USA. Źródło: Wikipedia

Już od sześciu tygodni rosną amerykańskie zapasy ropy – najdłużej od roku – więc surowiec na giełdzie NYMEX w Nowym Jorku tanieje – podają maklerzy.

Rosną zapasy ropy, spada cena

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 54,07 USD, po zniżce ceny o 0,75 proc. Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 59,43 USD za baryłkę, po spadku notowań o 0,44 proc. Na Międzynarodowej Giełdzie Energii w Szanghaju ropa drożeje jednak o 0,7 proc. do 437,1 juanów za baryłkę.

Amerykański Instytut Paliw (API) podał w niezależnym raporcie, że zapasy ropy wzrosły w USA w ub. tygodniu o 4,45 mln baryłek. Zapasy te rosną już od 6 tygodni – najdłużej w tym roku. W środę oficjalne dane przedstawi Departament Energii USA (DoE) – po 16.30. Analitycy spodziewają się wzrostu amerykańskich zapasów ropy o 3 mln baryłek.

Tymczasem kraje OPEC+ mają zastanowić się nad pogłębieniem cięć w dostawach ropy, kiedy dojdzie do spotkania ministrów z kartelu i jego sojuszników w grudniu br. Kraje OPEC+ są też zaniepokojone perspektywami popytu na ropę w przyszłym roku – podają anonimowe źródła z OPEC. „Spotkanie OPEC+ nastąpi dopiero w grudniu, ale rynek pozostanie ostrożny i będzie podatny na ryzyka” – wskazuje Michael McCarthy, główny strateg ds. rynku w CMC Markets Asia Pacific Pty. Ropa w USA na NYMEX zyskała podczas poprzedniej sesji 85 centów w kontraktach na listopad i we wtorek kontrakty te wygasły.

Polska Agencja Prasowa

Są nadzieje na rozwiązanie sporu handlowego USA-Chiny. Ropa nieznacznie tanieje