font_preload
PL / EN
Alert 1 września, 2016 godz. 13:40   
REDAKCJA

Ropociąg Odessa-Brody gotowy do dostaw kaspijskiej ropy

#ważne 2

Ukraińska spółka będąca operatorem tamtejszej infrastruktury przesyłu ropy Ukrtransnafta poinformował o technologicznej gotowości ropociągu Odessa-Brody, stacji przeładunkowej w Brodach oraz terminalu naftowego w porcie Jużnyj do rozpoczęcia tranzytu azerskiej ropy przez terytorium Ukrainy do państw Europy Centralnej w szczególności do Czech, Węgier oraz Słowacji – poinformowała w czwartek agencja UNIAN, powołując się na biuro prasowe spółki.

– Pod względem technicznym odpowiednia infrastruktura Uktransnafty jest gotowa do dostaw azerskiej ropy. Ropociąg Odessa-Brody jest technologicznie wypełniony azerską ropą marki Azer Light i jest gotowy do zapewnienia dostaw do punktu w Brodach – poinformowała spółka.

– Obecnie Ukrtransnafta prowadzi intensywne rozmowy ze stroną azerską oraz pozostałymi zainteresowanymi stronami w sprawie stworzenia nowych tras dostaw azerskiej ropy przez terytorium Ukrainy do europejskich odbiorców – czytamy w oświadczeniu.

Według danych agencji UNIAN przepustowość ropociągu Odessa-Brody wynosi 14,5 mln ton ropy rocznie. Magistrala jest połączona z morskim terminalem naftowym Jużnyj co pozwala zapewnić odbiór surowca z akwenu Morza Czarnego z późniejszym ich przesyłem poprzez rurociągi.

Przepustowość terminala również wynosi 14,5 mln ton ropy rocznie. Pojemność magazynów wynosi 200 tys. m3 co w pełni gwarantuje pewny tryb technologicznego przesyłu ropy poprzez rurociąg Odessa- Brody.

UNIAN/Wojciech Jakóbik/Piotr Stępiński

Więcej: Reanimacja Odessa-Brody-Gdańsk. Nowa wizja ma przywrócić sens inwestycji