Sankcje zachodnie uderzają w projekty Rosatomu

31 maja 2019, 07:15 Alert

Roczny raport Atomenergoprom, spółki Rosatomu zarządzającej aktywami cywilnymi przemysłu nuklearnego w Rosji, potwierdza negatywny wpływ sankcji zachodnich i kontrsankcji rosyjskich na działalność w tym kraju.

Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia atomowa Paks na Węgrzech. Fot. Wikimedia Commons

Kraje zachodnie wprowadziły sankcje wobec Rosji w związku z nielegalną aneksją Krymu i agresją na wschodzie Ukrainy. Rosja odpowiedziała kontrsankcjami. Według Atomenergopromu obostrzenia zwiększyły zmienność na rynkach kapitałowych, obniżyły wartość rubla i poziom inwestycji krajowych. Z tego powodu rośnie niepewność nowych projektów.

Tymczasem Atomenergoprom zarabia głównie na realizacji projektów inwestycyjnych. Przychody zagraniczne sięgnęły w ostatniej dekadzie 6,5 mld dolarów, głównie w związku z budową elektrowni jądrowych w innych krajach. Firma podpisała osiem porozumień międzyrządowych i dwadzieścia porozumień międzyinstytucjonalnych. Rosatom buduje nowe bloki m.in. na Węgrzech.

Amerykanie rozważają wzmocnienie sankcji za pomocą ustawy DASKAA, która może wprowadzić ograniczenie importu uranu z Rosji. Uderzyłyby wówczas w kolejną gałęź działalności Rosatomu przekazaną spółce Techsnabeksport. 40 procent jej przychodów pochodzi ze sprzedaży mało wzbogaconego uranu do USA.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik