Rosatom rusza na podbój amerykańskiego rynku paliwa jądrowego

25 lipca 2016, 11:00 Alert

(Lenta.ru/Piotr Stępiński)

fot. Pixabay

Należąca do Rosatomu spółka TVEL podpisała z jednym z operatorów elektrowni jądrowych w Stanach Zjednoczonych, firmą Global Nuclear Fuel-Americas (GNF-A), pierwszą umowę na pilotażowe dostawy rosyjskiego paliwa jądrowego typu TVS-Kvadrat.

Według dyrektora generalnego Rosatomu Sergieja Kirijenki strona rosyjska jest gotowa dołożyć wszelkich starań, aby uzyskać koncesję od amerykańskiej komisji ds. regulacji sektora jądrowego. Przypomniał również, że paliwo TVS-Kvadrat jest z powodzeniem wykorzystywane w elektrowniach jądrowych w Europie Zachodniej. – Cieszymy się z postępów we współpracy pomiędzy TVEL a GNF-A, która ma na celu zwiększenie zainteresowania naszym paliwem ze strony operatorów amerykańskich reaktorów lekkowodnych – stwierdził szef GNF-A Jay Vaylman.

W maju TVEL oraz GNF-A podpisały umowę o utworzeniu konsorcjum mającego zajmować się promocją rosyjskiego paliwa TVS-Kvadrat na rynku amerykańskich elektrowni jądrowych. Spółki będą wspólnie zajmować się licencjonowaniem oraz produkcją komponentów paliwa jądrowego. Mają one powstawać w Wilmington w Karolinie Północnej.

W czerwcu 2015 roku informowano o tym, że Rosatom zamierza do 2030 roku o 1,5 razy – do 150 mld dolarów – zwiększyć swój portfel zamówień zagranicznych. Ponadto koncern zamierza zwiększyć swój udział na światowym rynku paliwa jądrowego z 17 do 22 procent. Global Nuclear Fuel-Americas jest wspólnym przedsięwzięciem General Electrics, Hitachi i Toshiby. Ponadto jest czołowym dostawcą reaktorów wodno-wrzących.