Rosatom wesprze rozwój energetyki jądrowej w RPA

13 lipca 2015, 08:09 Alert
elektrownia atomowa

(TASS/Patrycja Rapacka)

Według wstępnego porozumienia rosyjski gigant jądrowy będzie współpracować z partnerami z RPA w ramach szkoleń personelu obsługującego elektrownie jądrowe, inżynierów, specjalistów oraz pracowników budowlanych.  
Memorandum zostało podpisane podczas 7 szczytu grupy BRICS w rosyjskim mieście Ufa.

Według porozumienia, strony zamierzają rozwijać wspólnie programy edukacyjne oraz szkolić personel dla energetyki jądrowej w RPA. Państwo afrykańskie ma wytypować 200 kandydatów do przeszkolenia.

Rosja i RPA będą również organizować prace popularyzujące energetykę jądrową oraz technologie nuklearną na południu Afryki. W tym celu obie strony rozważają otwarcie centrum informacyjnego w stolicy RPA, w którym będzie można organizować wysokiej rangi konferencje branżowe.

RPA i Rosja podpisały wstępne porozumienie o współpracy w zakresie energetyki jądrowej w październiku 2014 roku. Rosyjski koncern zaproponował budowę ośmiu rektorów o mocy 1200 MW każdy oraz reaktora badawczego na terytorium RPA. Federacja Rosyjska poinformowała wcześniej, że będzie gotowa do udzielania preferencyjnych pożyczek międzyrządowych dla RPA na sfinansowanie projektów jądrowych.

Wyniki przetargu na budowę bloków jądrowych w RPA zostaną ogłoszone w lipcu 2015 roku. Projekt budowy nowych elektrowni jądrowych  pozwoli RPA na zapewnienie sobie dodatkowych 40-60 procent zapotrzebowania na energię elektryczną dla państwa. Realizacja planów pozwoli także na powstanie 30 tysięcy miejsc pracy. Według rosyjskiej agencji TASS, RPA na samej realizacji projektów ma zarobić około 16 milionów dolarów. Kolejne 5 milionów dolarów ma trafić do budżetu państwa.

Obecnie w RPA funkcjonuje tylko jedna elektrownia atomowa South Koeberg, która jest też jedyną jednostka tego typu w Afryce. Elektrownia jest złożona z dwóch reaktorów ciśnieniowych (PWR) o całkowitej mocy 1800 MW. Bloki zostały zbudowane przez ESCOM.