Nowy algorytm ma uchronić Polskę przed niedoborami paliw przez Rosję

23 czerwca 2022, 10:45 Alert

Rząd ma wprowadzić algorytm, który będzie oceniać zapasy paliw w przedsiębiorstwach energetycznych. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo rezerw w obliczu niestabilnej sytuacji spowodowanej inwazją Rosji na Ukrainie.

Ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura
Ministerstwo klimatu i środowiska. Fot. Jędrzej Stachura

Algorytm dla przedsiębiorstw energetycznych

Ministerstwo klimatu i środowiska chce wprowadzić zmiany w rozporządzeniu o rezerwach paliw w energetyce. Proponowany projekt to algorytm, który będzie określać wielkość zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych, które wytwarzają energie elektryczną. Resort chce tym samym zwiększyć bezpieczeństwo dostaw do odbiorców ze względu na niestabilną sytuację geopolityczną oraz zakaz importu węgla z Rosji.

Algorytm ma odczytywać dane z różnych przedsiębiorstw, tych zajmujących się wytwarzaniem ciepła lub ciepła w kogeneracji z energią elektryczną lub w jednostkach, które nie są jednostkami wytwórczymi. – Projektowane przepisy powstały po obserwacji oraz analizie przyczyn braku utrzymania zapasów obowiązkowych paliw, na poziomie określonym w przepisach i mają na celu przeciwdziałanie sytuacjom, w których potencjalnie mogłoby dojść do stwierdzenia braków – czytamy w komunikacie MKiŚ.

Polska Agencja Prasowa/Maria Andrzejewska

Ukraińcy zaatakowali największa rafinerię na południu Rosji