Rosja chce nawiązać bliższą współpracę z Saudyjczykami na rynku ropy

23 września 2022, 13:00 Alert

W związku z obchodzoną 23 września 90. rocznicą proklamacji Królestwa Arabii Saudyjskiej, Władimir Putin przeprowadził rozmowę telefoniczną z księciem koronnym Muhammadem bin Salmanem. Podczas rozmowy rozważano kwestię koordynacji rosyjsko-saudyjskiej w celu zapewnienia stabilności na światowym rynku ropy naftowej.

Król Salman i prezydent Putin na Kremlu. Fot.: Kremlin.ru
Król Salman i prezydent Putin na Kremlu. Fot.: Kremlin.ru

Co dalej z wydobyciem ropy?

Rozmowa Władimira Putina i Muhammada bin Salmana jest niezwykle istotna w świetle zaplanowanego na 5 października 2022 roku spotkania ministerialnego OPEC plus.

Na początku rosyjskiej inwazji w Ukrainie, Stany Zjednoczone i kraje G7 próbowały nawiązać kontakty z Arabią Saudyjską i innymi krajami OPEC na Bliskim Wschodzie przekonując do zwiększenia wydobycia ropy naftowej w celu zastąpienia rosyjskiej ropy na rynku światowym. Wszystkie decyzje OPEC+ podejmowane od marca 2022 roku, opierane są na sytuacji rynkowej. Natomiast zwiększenie lub zmniejszenie ceny dla Rosji i Arabii Saudyjskiej odbywało się synchronicznie w oparciu o bazowy poziom wydobycia, który od maja 2020 roku dla obu krajów jest ustalany na równym poziomie (11 mln baryłek dziennie).

Putin dba o dobre relacje z Arabią Saudyjską

Arabia Saudyjska poinformowała, że na zbliżającym się międzynarodowym forum Russian Energy Week w Moskwie w dniach 12-14 października, pojawi się delegacja złożona z wysoko postawionych osób państwowych. Obie strony wysoko oceniły wysiłki w ramach OPEC+ oraz potwierdziły zamiar dalszego przestrzegania zawartych porozumień.

Ostatnie spotkanie OPEC+ odbyło się 5 września 2022 roku, wówczas podjęto decyzję o obniżeniu dozwolonego poziomu produkcji o 100 tysięcy baryłek dziennie w porównaniu do zeszłego miesiąca. Na październikowym spotkaniu kartelu oprócz ustalenia poziomu produkcji na listopad, omawiane będą kwestie przedłużenia umowy, o czym poinformował na początku września 2022 roku rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak.

Obecna wersja porozumienia naftowego obowiązuje do końca 2022 roku. Jego przedłużenie nie było jeszcze szczegółowo dyskutowane, choć przedstawiciele Rosji i Arabii Saudyjskiej wyrazili swoje zaangażowanie w jej utrzymanie. Ponadto Arabia Saudyjska dała do zrozumienia, że ​​jest zainteresowana otwartą współpracą w formacie OPEC+.

Neftgaz/Wojciech Gryczka

OPEC+ zmniejszy wydobycie ropy żeby podbić ceny