Rosja i Białoruś podpisały porozumienie dotyczące ropy i kredytu na budowę Ostrowca

15 lipca 2020, 07:00 Alert

Premierzy obu państw 14 lipca w Moskwie podpisali trzy dokumenty o współpracy energetycznej. Dwa z nich dotyczą budowy elektrowni jądrowej w Ostrowcu, a jeden warunków płatności za dostawy ropy naftowej. 

Budowa elektrowni jądrowej w Ostrowcu / fot. Białoruska Elektrownia Jądrowa
Budowa elektrowni jądrowej w Ostrowcu / fot. Białoruska Elektrownia Jądrowa

Elektrownia jądrowa

Rzecznik premiera Białorusi poinformował o podpisaniu dokumentów. Nie sprecyzował dokładnie szczegółów zawartych w porozumieniu, jednak zaznaczył, że oba są bardzo korzystne dla Białorusi. Zaznaczył, że dzięki podpisanym aneksom do umowy budowlanej Ostrowca, Białoruś zaoszczędzi setki milionów dolarów.

Prawdopodobnie chodzi o porozumienie dotyczące warunków kredytowych. Rosjanie udzielili 10 mld dolarów kredytu na budowę białoruskiej siłowni jądrowej. W ostatnich miesiącach pojawił się spór pomiędzy Mińskiem a Moskwą związany z kwestią warunków spłaty tej pożyczki. Według strony białoruskiej, udało się znaleźć porozumienie. Termin rozpoczęcia spłaty kredytu został odroczony z pierwszego kwietnia 2021 roku na ten sam dzień 2023 roku. Wydłużony został czas korzystania z kredytu do końca 2022 roku i zmieniona została stopa oprocentowania z mieszanego na stałe 3,3 procent rocznie. Według rosyjskiego ministerstwa finansów, zmiany te oznaczają 600 mln dolarów oszczędności strony białoruskiej.

Według danych z pierwszego kwietnia 2020 roku, dotychczasowa budowa elektrowni kosztowała już 4,22 mld dolarów, natomiast całość ma zmieścić się w kwocie sześciu miliardów dolarów.

Ropa naftowa

Jedno z podpisanych porozumień dotyczy zasad dostaw surowców energetycznych z Rosji na Białoruś, szczególnie w odniesieniu do ropy naftowej. Według premiera Białorusi, umowa ta ma charakter techniczny i dotyczy regulacji warunków płatności za sprowadzane surowce.

– Uzgodniliśmy, że dalsze negocjacje będą kontynuowane w ramach grup ekspertów. Rozwiązaliśmy problemy dostaw na 2020 rok, teraz dyskutujemy o przyszłych – powiedział premier Golowczenko.

 Tut/Interfax/BelTA/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Łukaszenki taniec z dywersyfikacją