Opinia: Rosja mogłaby dokończyć Nord Stream 2 sama, ale zajmie jej to cztery lata

27 grudnia 2019, 08:45 Alert

Po tym, jak USA nałożyły sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2, Rosjanom trudno będzie dokończyć prace nad projektem, który miał zostać uruchomiony w 2020 roku. Jednak zdaniem Aleksieja Rachmanowa, prezesa United Shipbuilding Corporation, rosyjskie stocznie byłyby w stanie zbudować statki do układania rur, które ukończyłyby rurociąg.

Budowa gazociągu. Fot. Nord Stream 2
Budowa gazociągu. Fot. Nord Stream 2

Opóźnienie budowy Nord Stream 2

20 grudnia USA nałożyły sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2. Wpłynęło to przede wszystkim na niemieckich koncernów, które zainwestowały w projekt i mogą nie uzyskać swoich przychodów na czas, a także na Allseas Group, szwajcarsko-holenderską firmę, która buduje rurociągi podwodne na zlecenie Rosji. Firma wycofała się z prac 23 grudnia.

Według Rachmanowa Rosja może zastąpić je własnymi statkami, ale przesunie datę uruchomienia co najmniej do 2024 roku. Nord Stream 2 jest już ukończony w 93,5 procentach. – O ile mi wiadomo, nie mamy żadnych statków gotowych do tej pracy. Zaprojektowanie takiego statku zajmie rok lub dwa lata, a kolejne trzy lub cztery lata, żeby go zbudować – powiedział Rachmanow rosyjskiemu państwowemu kanałowi telewizyjnemu Rossija 24.

Niemniej premier Rosji Dmitrij Miedwiediew starał się zabrzmieć optymistycznie, gdy wypowiedział się 23 grudnia o sankcjach wobec Nord Stream 2. Powiedział, że gazociąg zostanie ukończony pomimo sankcji. Zajmie to „trochę więcej czasu”. – Rozmawiamy o miesiącach. Miesiąc w jedną czy w drugą stronę – to nic nie zmienia. Prawdopodobnie zajmie nam to jeszcze kilka miesięcy – powiedział Miedwiediew.

Dokończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 zagraża Ukrainie, ponieważ umożliwi Rosji transport gazu do Europy z pominięciem tego kraju. Z powodu sankcji USA Ukraina była w stanie uzgodnić nową umowę tranzytu gazu z Rosją 20 grudnia. Na mocy nowej pięcioletniej umowy, od 2020 roku przez terytorium Ukrainy ma przepływać co najmniej 65 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego gazu rocznie. Wedug danych ukraińskiego Naftogazu, od stycznia do listopada 2019 roku przez ukraiński system tranzytowy przepłynęło 81,5 miliarda metrów sześciennych gazu.

Kyiv Post/Michał Perzyński

Putin przyznaje, że sankcje USA opóźnią Nord Stream 2