Rosjanie tworzą centrum likwidacji reaktorów RBMK

24 lipca 2020, 14:45 Alert
fot. Rosenergoatom
fot. Rosenergoatom

Rosenergoatom poinformował o budowie centrum inżynieryjnego w Sankt Petersburgu.

Charakter testowy

Spółka-córka Rosatomu podała, że na wstępnym etapie projekt ma charakter testowy, jednak z czasem ma być odpowiedzialny za ostateczne odejście od elektrowni jądrowych z zainstalowanymi reaktorami typu RBMK, czyli lekkowodnych jednostek z moderatorem grafitowym. Reaktor był jednym z celów programu budowy jednostek służących do rozwijania plutonu na rzecz branży militarnej.

Centrum będzie rozwijane pod auspicjami Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej w Sosnowym Borze. Specjaliści będą pracować nad procesem wyłączania serii reaktorów jądrowych, w większości typu RBMK. 18 bloków ma zostać zamkniętych do 2030 roku. Na początku inżynierowie mają się skupić na blokach I i II Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej oraz I i II Elektrowni jądrowej Biełojarsk (praca bloków została zatrzymana w 2018 roku). Powodem, dla którego Sosnowy Bór został wybrany jako główna lokalizacja jest fakt, że w tym miejscu jest zlokalizowany jeden z pierwszych bloków serii RBMK-100. Pierwszy blok został wyłączony w 2018 roku po 45 latach eksploatacji. Kolejne bloki mają zostać wyłączone w ciągu najbliższych trzech lat.

Jest to już drugie centrum w Rosji. Pierwsze z nich powstało w 2013 roku. Rozpoczęta została praca przy blokach I i II Elektrowni Jądrowej Nowoworoneż I, która jest wyposażona w reaktory typu WWER.

Rosenergoatom/Patrycja Rapacka

Po odejściu od atomu Europa może mieć problem z zaopatrzeniem w energię elektryczną