Rosja chce zacieśnić energetyczne więzy z Chinami

7 lipca 2017, 06:15 Alert

– Budowa gazociągu Siła Syberii realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Moskwa i Pekin kontynuują proces uzgodnień dotyczących parametrów tzw. zachodniej trasy dla dostaw rosyjskiego gazu do Chin – poinformował prezydent Rosji Władimir Putin po spotkaniu na Kremlu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Władimir Putin, fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej (CC BY 4.0)

Według niego energetyka jest priorytetowym kierunkiem współpracy obydwóch państw.

– Rosja jest liderem dostaw ropy do Chin. Tylko w 2016 roku w ramach umów międzyrządowych eksportowaliśmy do Chin 27,3 mln ton surowca, a z uwzględnieniem kontraktów komercyjnych – 52,5 mln ton. Budowa gazociągu Siła Syberii jest realizowana zgodnie z planem – powiedział Putin.

Zwrócił również uwagę na podpisanie dodatkowej umowy w kwestii dostaw gazu, które według prezesa Gazpromu Aleksieja Millera mają rozpocząć się 20 grudnia 2019 roku.

– Trwa uzgadnianie parametrów zachodniej trasy dostaw – dodał.

W 2014 roku Gazprom i CNPC podpisały umowę o dostawach gazu poprzez tzw. wschodni szlak. Dokument został podpisany na 30 lat i zakłada roczne dostawy do Chin o wolumenie do 38 mld m3 rocznie. Surowiec ma pochodzić ze złóż w Irkucji i Jakucji, skąd poprzez gazociąg Siła Syberii ma trafiać do Państwa Środka.

Rok później obydwie spółki podpisały umowę dotyczącą ogólnych warunków dostaw gazu poprzez tzw. szlak zachodni, który zakłada dostawy paliwa z zachodniosyberyjskich złóż poprzez gazociąg Siła Syberii 2 do Chin. Tym szlakiem rocznie ma być przesyłane 30 mld m3 paliwa.

Putin podkreślił również, że kończy się budowa terminalu Jamał LNG, którego udziałowcami w 29,9 procentach są partnerzy z Chin.

– Terminal jest ukończony w 90 procentach. Jego uruchomienie jest zaplanowane na koniec tego roku – powiedział rosyjski prezydent.

Zwrócił również uwagę, że w przyszłym roku zostaną uruchomione dwa nowe bloki w elektrowni jądrowej Tianwan. Jednocześnie zaznaczył, że uzgodnił z chińskim prezydentem kontynuowanie ścisłej współpracy w sektorze jądrowym.

Rosyjski lider wskazał również na następujące sektory współpracy między Moskwą a Pekinem: sektor zaawansowanych technologii, a zwłaszcza kosmos, lotnictwo oraz projekt kolei dużych prędkości między Moskwą a Kazaniem. Ponadto Putin zaproponował, aby aktywnie rozwijać współpracę Rosji i Chin w sektorze finansowo-kredytowym.

TASS/Piotr Stępiński