Gazprom znalazł nowe złoża na Morzu Karskim dzięki Chinom

12 października 2020, 09:00 Alert

Na polu gazowym Leningradzkoje na Morzu Karskim zostało odkryte nowe złoże. Było to możliwe dzięki pomocy Chińczyków, którzy dostarczyli półzanurzalną platformę wiertniczą na potrzeby prac.

Prirazłomnaja, fot. Gazprom Nieft

Chińczycy ratują rosyjskie spółki

Dotychczas pole Leningradzkoje posiadało 1,9 bln udokumentowanych zasobów gazu możliwych do wydobycia. Podczas wiercenia otworu poszukiwawczego, uzyskano przepływ gazu na poziomie 600 tysięcy m sześc. gazu dziennie. Oznacza to, że złoże jest duże, co znacznie zwiększy wartość pola Leningradzkoje.

Odwiert N5 został wiercony przez chińską półzanurzalną pływającą platformę wiertniczą Nanhai VIII firmy China Oilfield Services Limited. Gazprom obliczył, że jest to czwarte co do wielkości odkrycie zasobu na szelfie Półwyspu Jamał na Morzu Karskim w ciągu ostatnich dwóch lat.

Ta sama firma pracuje z Rosnieftem podczas eksploracji złóż ropy naftowej, które również mają miejsce na Morzu Karskim. Złoża Rosnieftu wcześniej były zagospodarowywane wraz z ExxonMobile, jednak w wyniku sankcji nałożonych na Rosję, Amerykanie wycofali się ze wspólnego przedsięwzięcia.

Gazprom/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Problemy Rosji u wrót Arktyki