Gazprom robi kolejny krok ku budowie gazociągu Siła Syberii 2

27 marca 2020, 16:15 Alert
Gazociąg Ałtaj
Gazociąg Ałtaj/Siła Syberii 2. Grafika: Gazprom.

Szef Gazpromu Aleksiej Miller spotkał się z Władimirem Putinem. Jednym z tematów ich rozmowy była realizacja kolejnego megaprojektu Gazpromu – gazociągu Siła Syberii 2.

Siła Syberii 2

– Została przeprowadzona wstępna ocena wykonalności. Badanie to wykazało opłacalność inwestycji. W związku z powyższym, proszę o wydanie dyspozycji przejścia do etapu przedinwestycyjnego – opracowania studium wykonalności oraz rozpoczęcia prac projektowych i ankietowych dla gazociągu Siła Syberii 2 – powiedział Miller. – Oczywiście, zgadzam się – odpowiedział Putin.

W czasie oceny opłacalności została również zweryfikowana przepustowość planowanego gazociągu z 30 do 50 mld m sześc. gazu rocznie. – Analizując możliwości techniczne dostaw gazu do Chin przez terytorium Mongolii pojawiła się ocena, że zasadnym jest, aby możliwości przesyłowe gazociągu Siła Syberii 2 wynosiły 50 mld m sześc. rocznie – dodał Miller.

Miller wskazał również, że inwestycja w projekt gazociągu ze złóż Syberii Zachodniej do Chin pozwoli na połączenie systemów przesyłowych z Syberią Wschodnią. Docelowo pozwoli to na alternatywne wykorzystanie gazu z obu rosyjskich regionów.

Projekt magistrali Siła Syberii 2, która dawniej nosiła nazwę Ałtaj, ma na celu połączenie pól gazowych Syberii Zachodniej i Jamału z rynkiem Chin zachodnich =. Docelowo, gazociąg ten ma uniezależnić Rosję od dostaw gazu do klientów europejskich. Dotychczas dostawy z tego regionu mogą odbywać się jedynie w kierunku europejskim. Alternatywą jest wykorzystanie działającego projektu Yamal LNG należącego do Novateku, rywala Gazpromu. Daje on już teraz możliwość swobodnego eksportu gazu w formie skroplonej w inne regiony niż Europa.

TASS/ Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Bezsilność Syberii