FT: Rosja może pomóc Iranowi ominąć sankcje USA

22 października 2018, 07:00 Alert
tankowiec ropa

Administracja Donalda Trumpa obawia się, że Rosja może pomóc Iranowi ominąć sankcje amerykańskie, które wracają w listopadzie – podaje Financial Times.

Powrót sankcji USA

Piątego listopada wracają sankcje wymierzone w eksport ropy naftowej z Iranu ze względu na fakt, że USA wycofały się z porozumienia nuklearnego, które zakładało zniesienie sankcji międzynarodowych w zamian za wycofanie się Irańczyków z militarnego programu jądrowego oraz wpuszczenie inspektorów na instalacje.

Rozmówca FT w administracji amerykańskiej wyraził obawy, że Iran może znaleźć alternatywne szlaki dostaw ropy na rynek światowy i ominąć sankcje. Na początku tygodnia John Bolton będący doradcą prezydenta Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego ma odwiedzić Moskwę. W zeszłym tygodniu odwiedził ją minister ropy Iranu Bijan Zanganeh.

Rosja może pomóc

Financial Times podaje, że USA podjęły wysiłek dyplomatyczny, aby przekonać wszystkich klientów Iranu do porzucenia importu jego ropy. Rozważają jednak wyłączenia spod reżimu w określonych przypadkach. Wezwali także Arabię Saudyjską i Rosję do zwiększenia podaży ropy.

Rosjanie mogą pośredniczyć w dostawach irańskiej ropy. Taka propozycja budzi jednak obawy handlarzy, z którymi rozmawiał Financial Times. Rosja mogłaby także zużyć irańską ropę u siebie, a eksportować więcej własnej. Mogłaby wykorzystać do tego celu barter ropa za towary, który był stosowany w latach obowiązywania sankcji wobec Iranu. Amerykańscy rozmówcy FT przekonują jednak, że taka operacja wystawiłaby Rosjan na ryzyko sankcji USA.

Financial Times/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nowa depresja cen ropy na horyzoncie