AktualnościBezpieczeństwo

Rosja zmodernizowała poligon rakietowy słynący z wypadku nuklearnego

9M730 Buriewiestnik rosyjski pocisk eksperymentalny o napędzie atomowym. Najpewniej to jego testy zaowocowały wypadkiem na poligonie Nienoksa w 2019 roku. Rosja w ostatnim czasie zmodernizowała jednostkę na której testuje prototypowe rakiety. Fot.: Screen z oficjalnego kanału na youtubie rosyjskiego ministerstwa obrony.

Rosja rozbudował poligon testowy rakiet znajdujący się niedaleko wybrzeża Morza Białego. Pojawiły się m.in. nowe hale i radar. Jednostka wojskowa zasłynęła z dwóch wypadków, w 2015 roku wystrzelony pocisk trafił w pobliski blok w którym znajdowało się przedszkole, a cztery lata później doszło do zdarzenia, które kosztowało życie pięciu pracowników Rosatomu i napromieniowało okolicę.

Barents Observer przedstawił zdjęcia satelitarne pokazujące skalę modernizacji rosyjskiego poligonu w pobliżu Nienoksa, niedaleko wybrzeża Morza Białego. Obiekt zasłynął 8 sierpnia 2019 roku kiedy to doszło do wypadku przy testowaniu rakiety.

Życie straciło wtedy pięciu członków Rosatomu, a w okolicy wykryto ślady promieniowanie. Jego przyczyną najpewniej były testy 9M730 Buriewiestnik, rosyjskiego pocisku manewrującego z napędem jądrowym, nazywanego przez NATO Skyfall. Swoją rosyjską nazwę zawdzięcza petrelowi, ptakowi z rodziny burzykowatych, a przez media jest nazywany Latającym Czarnobylem.

Poligon leży około 60 kilometrów na zachód od Archangielska i prace budowlane rozpoczęły się w 2023 roku. Do 2024 roku umieszczono instalacje służące do wystrzeliwania rakiet. Zostały ogrodzone i zajmują łączną powierzchnię 61 tysięcy metrów kwadratowych.

Wyrzutnie, kontenery i hale

Przy końcu linii kolejowej, która dostarcza amunicję do bazy, wzniesiono trzy hale. Barents porównuje każdą z nich wielkościowo do boiska piłkarskiego.

– Hale, prawdopodobnie wykonane z plastiku i podtrzymywane przez metalowe konstrukcje, wydają się być szczelne. Do każdej z hal przymocowany jest duży kompresor – pisze autor w opracowaniu.

Norweska gazeta zwraca uwagę na niebieskie kontenery stojące poza halą. W centrum obiektu znajduje się wyrzutnia, która skierowana jest w stronę Morza Białego. W samym obiekcie naliczono 11 masztów, które mają umożliwić dokładne pozycjonowanie.

Kolejny obszar startowy testowanych rakiet znajduje się na północnym-zachodzie poligonu. Funkcjonował jeszcze przed wypadkiem, a później został zmodernizowany o radar.

Przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych wokół poligonu znajdował się las, który został wykarczowany, a obecnie obiekt chroni podwójne ogrodzenie zwieńczone drutem kolczastym.

Pechowy poligon

Oprócz wypadku w 2019 roku do tragedii doszło również w 2015 roku. W pobliżu poligonu znajduje się osiedle wojskowe Sopka, które zapewnia poligonowi obsługę. Testowany pocisk manewrujący wbił się w jeden z trzypiętrowych bloków, w którym znajdowało się również przedszkole.

Poligon Nienoksa został założony w 1954 roku i służył testowanie pocisków balistycznych oraz manewrujących używanych przez okręty, zarówno podwodne jak i nawodne.

Barents Observer umieścił na swej stronie mapę, która pozwala zwizualizować zmiany jakim uległ poligon między 2022 a 2024 rokiem.

Barents Observer / Marcin Karwowski


Powiązane artykuły

Zniszczenia spowodowane rosyjskim atakiem rakietowym na mieszkaniowe dzielnice Kijowa, 23 bm. W wyniku nocnego ostrzału zginęło co najmniej 6 osób, a 29 zostało rannych. Trwa inwazja Rosji na Ukrainę. PAP/Vladyslav Musiienko

Rosja przeprowadziła atak na Ukrainę. Kijów pod gradem rakiet i dronów

Rosja zaatakowała Ukrainę w nocy z niedzieli na poniedziałek, używając łącznie 368 środków rażenia – 352 dronów i 16 rakiet....

Kanada chce dołączyć do unijnego SAFE i zacieśnić współpracę z Brukselą

Premier Kanady przybył na szczyt NATO, ma zamiar podpisać umowę dwustronną z Unią Europejską o zacieśnieniu współpracy w zakresie obrony....

Prognoza po ataku USA: Ropa po 110 dolarów i droższy gaz w Europie

Ceny ropy rosną w reakcji na atak USA wymierzony w irańskie obiekty nuklearne. Rynek obawia się zakłóceń w Cieśninie Ormuz,...

Udostępnij:

Facebook X X X