Czy Rosja zyska kolejnego eksportera LNG?

18 marca 2021, 16:00 Alert

Jakuckie Przedsiębiorstwo Paliwowo-Energetyczne „JATEK” prowadzi rozmowy z Ministerstwem Energetyki na temat udzielenia licencji na eksport LNG. Do tej pory jedynymi podmiotami posiadającymi taką licencję są państwowe spółki Gazprom oraz Rosnieft oraz prywatny Novatek. 

Jakucki LNG fot. JATEK
Jakucki LNG fot. JATEK

Nowy eksporter LNG

JATEK planuje wybudowanie swojego terminala LNG, który ma się znaleźć na wybrzeżu morza Ochockiego w miejscowości Ajan w Kraju Chabarowskim. Inwestycja nosi nazwę Jakuckie LNG. Według wyliczeń przeprowadzonych na etapie przed inwestycyjnym pre-FEED koszt inwestycji jest szacowany na 30-35 mld dolarów.

W skład inwestycji wchodzi zagospodarowanie bazy surowcowej na koncesjach wydobywczych należących do spółki tak, aby zwiększyć wydobycie gazu z obecnego poziomu 1,7 mld m sześc. rocznie do poziomu 20 mld m sześc. rocznie, wybudowanie ponad gazociągu o długości 1358 km o możliwościach przesyłowych 20 mld m sześc. gazu rocznie z obszarów wydobywczych do instalacji LNG, budowę instalacji skraplania, która ma składać się z dwóch etapów. Pierwszy zakłada budowę dwóch ciągów skraplania o łącznym przerobie 8,9 mln ton rocznie, drugi polegać ma na budowie kolejnych ciągów, które łącznie pozwolą na osiągnięcie mocy produkcyjnych na poziomie 18 mln ton rocznie.

Ponadto, wybudowane ma zostać 400 km gazociągu produktowego, do przesyłu kondensatu gazowego przeznaczonego do dalszej obróbki.

Ostateczna decyzja inwestycyjna ma być podjęta na przełomie roku. Została ona przesunięta z 2020 roku, ze względu na niestabilną sytuację na rynku węglowodorów. Prawdopodobnym terminem działalności operacyjnej obiektu była by połowa 2035 roku.

Jakucki LNG fot. JATEK

Jakucki LNG fot. JATEK

Interfax/JATEK/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Czy LNG napędzi rewolucję motoryzacyjną w Rosji?