Rosja nakłada sankcje na właściciela Gazociągu Jamalskiego w Polsce

11 maja 2022, 21:00 Alert
WAŻNE

Rosja poinformowała, że wprowadza sankcje wobec firmy EuRoPol Gaz, czyli właściciela Gazociągu Jamalskiego z udziałami PGNiG i Gazpromu.

Sankcje rosyjskie wprowadzone rezolucją rządu w Moskwie zakazują wszelkich transakcji. Rosjanie wcześniej zatrzymali dostawy gazu do Polski na mocy kontraktu PGNiG-Gazprom, tłumacząc ten ruch brakiem woli Polaków podporządkowania się nowemu mechanizmowi płatności narzuconemu przez stronę rosyjską wbrew zapisom umowy.

Polacy znaleźli się w doborowym towarzystwie. Sankcje dotknęły także Gazprom Germania działający w Niemczech, zarządzający częścią magazynów gazu oraz Gazprom Marketing and Trading działające w USA, Wielkiej Brytanii i kilku krajach europejskich.

Te aktywa zostały przejęte lub mogą zostać przejęte przez państwa zachodnie w ramach dbałości o bezpieczeństwo dostaw gazu w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę. Warto zaznaczyć, że EuRoPol Gaz nie jest operatorem Gazociągu Jamalskiego, bo został nim Gaz-System. Gazociąg Jamalski nie służy już dostawom do Polski bo Gazprom zatrzymał dostawy w kwietniu. PGNiG i Gazprom posiadają po 48 procent udziałów EuRoPol Gazu. 4 procent akcji należy do Gas-Trading z Grupy PGNiG.

Interfax/Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Derusyfikacja Gazociągu Jamalskiego z przyległościami (ANALIZA)