Holendrzy przechwycili rosyjskie samoloty w pobliżu Polski

23 lutego 2023, 11:45 Alert

Ministerstwo obrony narodowej Królestwa Niderlandów podało, że holenderskie myśliwce F-35, stacjonujące w Polsce od lutego, przechwyciły rosyjski samolot zwiadowczy Ił-20M i dwa myśliwce Su-27, które zbliżyły się do strefy obrony powietrznej NATO.

– Myśliwce F-35 przechwyciły trzy rosyjskie samoloty wojskowe w pobliżu Polski. Jednostki zbliżyły się do strefy obrony powietrznej NATO w pobliżu obwodu kaliningradzkiego – informuje holenderskie ministerstwo obrony.

Holendrzy opublikowali powyższy komunikat w poniedziałek, ale nie podają dokładnej daty zdarzenia. Co ciekawe, tydzień temu (14 lutego) o sytuacji informowała agencja Reuters. Obwód kaliningradzki to jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej, położona pomiędzy Polską a Litwą nad Morzem Bałtyckim.

Aktywność rosyjskich samolotów może budzić niepokój o bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej Polski. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę dochodzi do kolejnych incydentów na Bałtyku i w jego pobliżu. W ostatnim roku doszło do wybuchów na gazociągach Nord Stream 1 i 2, pojawiały się również drony nad szwedzkimi elektrowniami czy podejrzani nurkowie w Porcie Gdańsk.

Reuters/Jędrzej Stachura

Kontrowersyjny dziennikarz oskarża USA o sabotaż Nord Stream 2 jak Rosja