Prywatyzacja Rosnieftu w 2016 roku jest zagrożona

5 sierpnia 2016, 12:30 Alert

(RIA Novosti/Piotr Stępiński)

fot. Rosnieft

Rosyjski rząd może nie być w stanie do końca 2016 roku sprzedać 19,5 procent akcji Rosnieftu. W tym przypadku dochody budżetu z prywatyzacji wyniosą mniej niż 1 bln rubli – poinformował dziennikarzy minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Uljukajew.

– Być może w tym roku nam się to nie uda – powiedział Uljukajew.

Zdaniem ministra pozyskanie w 2016 roku 1 bln rubli z tytułu prywatyzacji będzie bezpośrednio zależało od tego, czy dojdzie do prywatyzacji aktywów Rosnieftu. Przy tym Uljukajew poinformował, że do 1 września spółka Rosnieftgaz ma przedstawić plan prywatyzacji części aktywów kierowanego przez Igora Sieczina koncernu.

Przypomnijmy, że do 1 sierpnia Rosnieftgaz miał przesłać do ministerstwa rozwoju gospodarczego harmonogram realizacji transakcji w 2016 roku. Ma on zostać przygotowany przez doradcę inwestycyjnego.

W połowie lipca rosyjski rząd przedstawił wymogi kwalifikacyjne dla inwestorów, którzy zdecydują się na  zakup udziałów w Rosniefcie. Jako bazowy scenariusz przyjęto sprzedaż jednego bądź kilku pakietów akcji Rosnieftu jednemu lub kilku strategicznym inwestorom. Ponadto zwycięzca przetargu będzie musiał zobowiązać się  do zachowania zakupionego pakietu przez okres trzech lat od sfinalizowania transakcji. Ma to zapobiec dopuszczeniu do sprzedaży akcji na rzecz krótkoterminowego inwestora.

Obecnie 69,5 procent akcji Rosnieftu jest w posiadaniu należącego do państwa Rosnieftegazu, 19,75 procent należy do brytyjskiego BP. W warunkach spadających cen ropy i nałożonych przez Unię Europejską w związku z agresją na Krymie sankcji Rosjanie potrzebują środków na domknięcie swojego budżetu W tym celu w latach 2016-2017 rząd zamierza częściowo sprywatyzować kilka aktywów państwowych: 50,1 proc. akcji Basznieftu, 19,5 proc. Rosnieftu, 25 proc. Sowkomfłota oraz 10,9 proc. VTB. Na początku lipca na moskiewskiej za 53,3 mld rubli sprzedano 10,9 procent akcji Alrosa. W przypadku Rosnieftu Kreml liczy, że z tytułu sprzedaży części jego akcji do budżetu wpłynie dodatkowe 700 mld rubli.

RAPORT: Kreml jeszcze poczeka z usunięciem monopolu Gazpromu