Rosyjskie firmy wydobywcze planują dalszą redukcję odwiertów w 2021 roku

16 października 2020, 12:45 Alert
Wydobycie ropy ropa

Rosyjscy producenci ropy są zmuszeni do dalszych ograniczeń w prowadzeniu nowych odwiertów ze względu na trudną sytuację na rynku ropy, a także wciąż duże ryzyko kolejnych obostrzeń wprowadzonych przez państwa w związku z rozwojem pandemii koronawirusa.

OPEC i koronawirus

W 2020 roku firmy rosyjskie ograniczyły nowe odwierty na swoich złożach o ponad jedną trzecią. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest konieczność dostosowania się do warunków porozumienia naftowego zawartego w ramach OPEC+. Ze względu na ryzyko, że pandemia koronawirusa będzie nadal się rozprzestrzeniać, plany członków porozumienia naftowego, dotyczące zwiększenia wydobycia ropy naftowej od 1 stycznia 2021 roku o dwa miliony baryłek ropy dziennie, mogą nie zostać zrealizowane.

Jeżeli do tego dojdzie, firmy naftowe w Rosji będą zmuszone do kolejnych ograniczeń. Według szacunków firm analitycznych w Rosji, spadek ten może wynieść 20 procent względem 2020 roku.

Ta sytuacja jest wyjątkowo trudna dla firm rosyjskich, świadczących usługi zagospodarowywania pól naftowych. Już teraz, wiele z nich znalazło się w trudnej sytuacji finansowej.

OilPrice/Mariusz Marszałkowski

Rosja szuka sposobu na ominięcie sankcji amerykańskich wobec Wenezueli