Rosja otwiera dostęp do krymskich złóż

6 października 2015, 07:54 Alert
Zielone ludziki na Krymie
Rosjanie na Krymie. Fot. Wikimedia Commons

(Vzglad.ru/Piotr Stępiński)

Prywatne spółki otrzymały dostęp do prac na złożach znajdujących się na szelfie Krymu ze względu na szczególny status regionu – poinformował pierwszy zastępca rosyjskiego ministra zasobów naturalnych Denis Hramow w kuluarach posiedzenia państwowej komisji ds. rozwoju Arktyki.

3 września szef resortu Sergiej Donskoj stwierdził, że ministerstwo opracowało projekt ustawy dotyczący sposobu prowadzenia aukcji na pracę geologiczno-poszukiwawcze na szelfie Krymu. Półwysep został zajęty przez Rosjan na mocy aneksji nieuznawanej przez społeczność międzynarodową.

Należy przypomnieć, iż 1 września rosyjski rząd odmówił prawa do podłoża przy sytuacji zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa. Zgodnie z nowymi przepisami np. posiadacze ukraińskich licencji mogą stracić prawo do korzystania ze złóż Morza Czarnego i Azowskiego.

Ministerstwo zasobów naturalnych jeszcze w marcu 2014 roku stwierdziło, że złoża znajdujące się szelfie Krymu będącego pod kontrolą Federacji Rosyjskiej mogą otrzymać status federalny co ogranicza prawo zagranicznych spółek do prowadzenia prac na półwyspie.

Wyłoniony na mocy niezgodnego z prawem międzynarodowym referendum z dn. 16 marca 2014 roku parlament dzień później przegłosował przejście Krymu pod kontrolę Rosji i przekazaniu Moskwie ukraińskiego mienia państwowego, w tym złóż. Na szelfie Morza Czarnego działa spółka Czernomornaftogaz, która wcześniej była częścią ukraińskiego koncernu Naftogaz.