Rosja pomoże Japonii w Fukushimie

27 grudnia 2016, 09:00 Alert

W 2017 roku eksperci rosyjskiego sektora jądrowego rozpoczną rozmowyz japońskimi specjalistami na temat kwestii technicznych związanych z wyłączeniem z eksploatacji uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – informuje biuro prasowe Techsnabeksportu (spółka córka Rosatomu – przyp. red.).

W grudniu Rosja oraz Japonia podpisały memorandum o współpracy w obszarze pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Dokument tworzy podstawę prawną do rozwoju wspólnych projektów w szerokim spectrum obszarów, w tym w kwestii przeciwdziałania skutkom awarii do jakiej w marcu 2011 roku doszło w elektrowni Fukushima 1.

5 i 6 blok elektrowni Fukushima Daichi. Fot. Wikimedia Commons
5 i 6 blok elektrowni Fukushima Daichi. Fot. Wikimedia Commons

– Zgodnie z osiągniętymi w grudniu 2016 roku porozumieniami pomiędzy Rosatomem oraz Ministerstwem Gospodarki, Handlu i Przemysłu Japonii (METI) Techsnabeksport zorganizował roboczą wizytę w Japonii rosyjskich ekspertów z zakresu odbioru wypalonego paliwa jądrowego, odpadów radioaktywnych oraz wyłączenia z eksploatacji elektrowni jądrowych – czytamy w oświadczeniu spółki.

Podczas wizyty w elektrowni Fukushima 1 rosyjscy eksperci zaznajomili się z obecną sytuacją na terenie elektrowni, a także z prowadzonymi tam pracami nad likwidacją skutków awarii. Przy wsparciu METI omówiono możliwe kierunki współpracy z operatorem elektrowni spółką ТЕPCО.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada METI informowało, że koszty likwidacji skutków awarii elektrowni Fukushima 1 oraz wypłaty odszkodowań wyniosą w sumie 20 bln jenów (ok. 180 mld dolarów). W 2011 roku w wyniku trzęsienia ziemi w Japonii doszło do uszkodzenia elektrowni atomowej Fukushima 1 w prefekturze Fukushima. Wówczas w pierwszym bloku elektrowni doszło do wybuchu wodoru, będącego ubocznym efektem termochemicznej produkcji.

RIA Novosti