Rosja planuje renacjonalizację energetyki z zielonym zwrotem

17 września 2020, 07:00 Alert

Kommiersant ustalił, że rosyjska spółka elektroenergetyczna Inter RAO zamierza przejąć aktywa Enela i Unipera w Rosji, które pozwolą między innymi sięgnąć po Odnawialne Źródła Energii.

fot. Pixabay

Uniper i Enel zakupiły je przy okazji rozdziału właścicielskiego państwowego koncernu Zjednoczone Systemy Energetycznej Rosji. Chodzi odpowiednio o spółki Unipro i Enel Rosja. Strony odmówiły Kommiersantowi komentarza na ten temat.

Inter RAO zapisało w strategii do 2030 roku, że zainwestuje do biliona rubli w następnej dekadzie. Połowa tych środków ma zostać przeznaczona na przejęcia i akwizycje. Unipro to jedna z największych firm energetycznych w Rosji z mocą 11,2 GW. Enel Rosja posiada trzy elektrownie gazowe o łącznej mocy 5,6 GW. Inwestuje także w Odnawialne Źródła Energii, w tym w Rosji, gdzie ma zbudować 362 MW farm wiatrowych na lądzie.

Według Władimira Skliara z VTB Capital przejęcie Enel Rosja przez Inter RAO da mu wzrost EBITDA o około 10 procent w następnych pięciu latach i pozwoli na transformację energetyczną z udziałem aktywów odnawialnych, które będą współgrać z gazowymi. Przejęcie Unipro podniesie EBITDA o 21 procent. Ta zmiana będzie jednak oznaczała wycofanie się podmiotów prywatnych z rynku energii w Rosji.

Kommiersant/Wojciech Jakóbik

Rajewski: Podążanie ścieżką jednej technologii nie zapewni skutecznej dekarbonizacji