Rosnieft mianował na pierwszego wiceprezesa osobę objętą sankcjami

3 lipca 2020, 11:30 Alert
Logo Rosnieftu. Fot. Rosnieft
Logo Rosnieftu. Fot. Rosnieft

Nowym pierwszym wiceprezesem spółki Rosnieft został Didier Casimiro. Będzie on odpowiedzialny za finanse i kontrolę działalności gospodarczej rosyjskiego monopolisty. Casimiro od lutego znajduje się na liście sankcyjnej amerykańskiego departamentu skarbu za łamanie obostrzeń nałożonych na wenezuelski koncern PDVSA. 

Zmiany kierownictwa Rosnieftu

Didier Casimiro dotychczas odpowiadał w rosyjskim koncernie za nadzór sektora rafineryjnego, petrochemicznego, handlu i logistyki Rosniefu. W nowej roli wiceprezes zachowa te kompetencje. Wcześniej Casimiro pełnił funkcję dyrektora generalnego w spółce Rosnieft Trading, która również w lutym została wpisana na listę podmiotów objętych sankcjami Departamentu Skarbu USA. Rosnieft Trading organizował dostawy wenezuelskiej ropy do klientów z Afryki oraz Azji, łamiąc w ten sposób amerykańskie sankcje wobec handlu produktami naftowymi z nieuznawanym przez USA reżimem Nicolasa Maduro.

Casimiro zastąpi dotychczasowego pierwszego wiceprezesa Pawła Fiedorowa, który obejmie funkcję doradcy prezesa Igora Sieczina. Jego głównym zadaniem będzie kontakt z prezydencką komisją ds. strategicznego rozwoju sektora energetycznego oraz będzie nadzorował niektóre inwestycje Rosnieftu.

Casimiro trafił do Rosnieftu ze spółki TNK-BP w maju 2012 roku. Został wiceprezesem, potem w 2013 roku zaczął odpowiadać za handel i logistykę a od 2015 roku również za sektor petrochemiczny i rafineryjny.

Interfax/Mariusz Marszałkowski

Kuczyński: Czy Sieczin zostanie grabarzem porozumienia naftowego? (FELIETON)