Sankcje USA zmuszają Rosnieft do stworzenia nowej spółki handlu ropą

4 czerwca 2020, 11:00 Alert
Logo Rosnieftu. Fot. Rosnieft
Logo Rosnieftu. Fot. Rosnieft

Reuters informuje, że Rosnieft założył nową filię tradingową, która przejmie zadania Rosnieft Trading, spółki objętej amerykańskimi sankcjami. 

Nowa spółka w miejsce Rosnieft Trading

Nowa spółka córka Rosnieft nazywa się Energopole i została zarejestrowana 30 marca w Genewie. Wcześniej firma nazywała się Rosnieft European Services Group. Jej zadaniem będzie przejęcie kontraktów realizowanych przez Rosnieft Trading. Energopol będzie odpowiedzialna za dostawy ropy do niemieckich rafinerii Rosnieftu oraz pośredniczenia w transakcjach z niektórymi klientami europejskimi.

Rosnieft Trading został objęty restrykcjami za pośredniczenie w omijaniu amerykańskich sankcji nałożonych na wenezuelski koncern naftowy PDVSA. Część pracowników Rosnieft Trading prawdopodobnie znajdzie zatrudnienie w nowo powstałej spółce, jednak według źródeł Reutersa, nie będzie to kierownictwo. To z obawy, że amerykańskie sankcje dotkną kolejnej spółki rosyjskiego koncernu.

Energopole będzie pośredniczych 13 czerwca w dostawach 82 tys. ton ropy gatunku CPC Blend (pochodząca prawdopodobnie od kazachskich producentów) do jednej z niemieckich rafinerii.

Rosnieft wcześniej pozbył się swoich aktywów w Wenezueli, sprzedając je państwowej spółce Rosnieftigaz, która jest jednocześnie jednym z udziałowców koncernu.

Reuters/Mariusz Marszałkowski

USA nakładają sankcje na kolejną spółkę Rosnieftu za wsparcie reżimu w Wenezueli