Trawa spór rosyjskich gigantów. Transnieft odpowiada Rosnieftowi

14 maja 2020, 13:00 Alert

Transnieft odpowiedział na słowa prezesa Rosnieftu Igora Sieczina, który podczas spotkania z Putinem pożalił się, że koszt transportu ropy wzrasta w czasie, kiedy ceny ropy spadają. Transnieft uważa, że Sieczin posłużył się manipulacją.

Transnieft
Zbiornik na ropę fot. Transnieft

Transnieft uczy Rosnieft obliczeń

Według doradcy prezesa Transnieftu Igora Demina, prezes Rosnieftu celowo wprowadził Putina w błąd, mieszając wyliczenia ceny baryłki ropy do tony surowca transportowanego ropociągami.

Sieczin na spotkaniu z Putinem powiedział, że obecnie koszt ropy w rublach wynosi około 1200 rubli, co stanowi podobną kwotę jak w 2008 roku, podczas gdy usługa transportu wzrosła z 822 rubli do 2,1 tys. rubli za tonę. Putin zapytał wyliczenia są wyszczególnione na piśmie. Otrzymał odpowiedź twierdzącą i oznajmił: “Cóż, zgodziliśmy się”.

Demin twierdzi, że Sieczin celowo posłużył się manipulacją, podając ceny ropy w baryłkach a koszt transportu w tonach.

Według danych Transnieftu średni udział transportu w cenie ropy produkowanej przez Rosnieft w miesiącach styczeń-maj oscyluje w przedziale 11,9 procent -16,8 procent w przypadku ropy eksportowej, oraz 16,9 procent w przypadku ropy przesyłanej do rafinerii na terenie Rosji. Średni koszt transportu tony ropy wynosi zatem 1,7 tys. rubli za tonę przesłanego surowca.

Demin zaznaczył, że najniższy poziom ceny ropy wyniósł dla rynku krajowego 6,9 tys rubli natomiast ropa eksportowa 8,9 tys rubli, obie wartości wyrażone w tonach. Wysokość taryfy, która obecnie obowiązuje, wynika z szeregu inwestycji Transnieftu (ropociągi ESPO i BTS, port naftowy w Kozmino), z których korzysta Rosnieft.

– Godnym ubolewania jest, że prezes Rosnieftu po raz kolejny przedstawia dane usług świadczonych przez Transnieft bez uprzedniego skontaktowania się z nami. Np. w celu ustalenia kursu waluty, ceny ropy czy współczynnika przeliczania baryłki na tony – powiedział Demin.

Rosnieft odpowiedział oświadczeniem, w którym poinformował, że komentowanie decyzji podjętej przez prezydenta jest niewłaściwe i niepotrzebne.

RBC/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Ile naprawdę kosztuje ropa rosyjska? (ANALIZA)