font_preload
PL / EN
Alert 16 lipca, 2018 godz. 18:30   
REDAKCJA

Trump: LNG z USA wygra z Nord Stream 2

Spotkanie Trump – Putin w Helsinkach. Fot. Kremlin. ru Spotkanie Trump - Putin w Helsinkach. Fot. Kremlin. ru

– LNG będzie konkurować z dostawami gazu poprzez rurociągami jak Nord Stream 2 i wygra tę rywalizację – powiedział podczas szczytu w Helsinkach prezydent USA Donald Trump, który spotkał się w stolicy Finlandii z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

Konkurencja

– USA zamierzają konkurować na europejskim rynku gazu z dostawami z wykorzystaniem gazociągów jak rosyjski projekt Nord Stream 2 – powiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem po dwustronnym spotkaniu w Helsinkach.

Latem ubiegłego roku amerykański Senat przyjął prawo, które daje prezydentowi możliwość nałożenia sankcji na firmy biorące udział w projekcie Nord Stream 2, gazociągu z Rosji do Niemiec, który ma zostać wybudowany zgodnie z zamierzaniami konstruktorów do końca 2019 roku. Jego przepustowość ma wynosić 55 mld m sześc. rocznie. Ryzyko nałożenia sankcji mogło odstraszyć zagraniczne firmy. Komisja Europejska nie wspiera go, bo nie daje dywersyfikacji, a część państw Europy Środkowo – Wschodniej oraz Północnej uważa, że jest on groźny dla bezpieczeństwa narodowego i energetycznego poprzez zwiększenie dominacji Rosji w dostawach błękitnego paliwa do Europy przy jednoczesnym ograniczeniu tranzytu przez Ukrainę.

„LNG z USA wygra z Nord Stream 2”

Agencja Reuters podaje, że po wspólnej konferencji Putina i Trumpa USA starają się wzmocnić pozycję na europejskim rynku energii „tradycyjnie zdominowanym przez Gazprom” poprzez zwiększenie dostaw amerykańskiego LNG do Europy. – USA będą rywalizować z gazociągami i będą to robić z powodzeniem – powiedział Trump w Helsinkach.

Biznes czy dywersyfikacja?

Temat Nord Stream 2 pojawił się w ubiegłym tygodniu podczas Szczytu Energetycznego USA – UE z udziałem amerykańskiego sekretarza ds. Energii Ricka Perry’ego, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Marosza  Szefczovicza oraz Komisarza ds. Działań w dziedzinie klimatu i energii Miguela Arias Canete, że Nord Stream 2 to nie są nowe molekuły gazu w UE. – Opcjami dywersyfikacji są Południowy Korytarz Gazowy, a także LNG, które dociera m.in. Poprzez Polskę czy inne nowe terminale. To da wiele opcji dla UE – ocenił polityk z USA.

Dotychczas amerykańska dyplomacja krytykując Nord Stream 2 oraz lobbując za eksportem LNG do Europy, podkreślała konieczność konkurencji rynkowej, którą daje LNG, ale także inne źródła dostaw: z Azerbejdżanu, Egiptu czy Izraela. Podczas konferencji w Helsinkach prezydent Robale Trump powiedział tylko o biznesowym aspekcie dostaw, nie wspominając o konieczność dywersyfikacji źródeł i szlaków, o której tydzień temu w Brukseli mówił sekretarz Perry.

Tranzyt gazu przez Ukrainę

Putin powiedział, że Rosja może konstruktywnie współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w celu uregulowania rynków międzynarodowych. Dodał, że Rosja jest gotowa do utrzymania tranzytu gazu przez Ukrainę. Jutro rozpoczynają się rozmowy trójstronne między Ukrainą, UE a Rosją dotyczące przyszłości tranzytu gazu przez Ukrainę po 2019 roku, a więc na czas po planowanym uruchomieniu Nord Stream 2.

Reuters/Bartłomiej Sawicki