Autor

Jest przełom w rozmowach o zanieczyszczonej ropie

3 czerwca 2019, 17:00 Alert

Podczas spotkania w Moskwie dotyczącego przywrócenia dostaw czystej ropy rurociągiem Przyjaźń do Polski stronie polskiej zaprezentowano mechanizm rekompensat między Transnieft a producentami ropy. W tym zakresie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Daniela Obajtka, Prezesa Zarządu PKN ORLEN nastąpił przełom.

Rurociąg w naftoporcie. Fot. Lotos
Rurociąg w naftoporcie. Fot. Lotos

Orlen: Jest przełom

– Strategia twardego stanowiska negocjacyjnego przyniosła rezultaty. Mogliśmy sobie na nie pozwolić mając wsparcie naszego rządu, ale również przede wszystkim dlatego, że w ciągu ostatniego roku mocno zdywersyfikowaliśmy dostawy ropy do Polski. Obecnie w płockiej rafinerii PKN ORLEN przerabiamy tylko 50 procent ropy z kierunku wschodniego. Dzięki temu w każdej losowej sytuacji związanej z przerwami w dostawach, możemy reagować elastycznie – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Strona polska uzyskała deklarację, że spółka Transnieft przekaże rosyjskim producentom ropy naftowej rekompensaty na pokrycie roszczeń kierowanych do nich przez odbiorców ropy (w tym PKN ORLEN). Obecni na spotkaniu w Moskwie rosyjscy dostawcy oraz producenci ropy naftowej akcentowali zasadność rozwiązania.

Od strony technicznej operatorzy są gotowi do wznowienia dostaw czystej ropy naftowej od 10 czerwca br.

W spotkaniu w Moskwie wzięli udział m.in. Wiceminister Energii Federacji Rosyjskiej, przedstawiciele firmy Transnieft. Stronę polską reprezentował PKN ORLEN, PERN oraz Grupa LOTOS. Obecni byli również przedstawiciele dwóch niemieckich rafinerii, firm traderskich, będących odbiorcami rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskich producentów ropy.

 PERN: Klienci uzgodnili wznowienie dostaw ropy do kraju

Zakończyło się moskiewskie spotkanie producentów, dystrybutorów i odbiorców ropy naftowej przesyłanej poprzez rurociąg „Przyjaźń” do Polski i Niemiec. Strony uzgodniły procedurę rozpatrzenia roszczeń rafinerii, odbierających surowiec z Rosji. Jednocześnie zostało potwierdzone ustalenie o wznowieniu dostaw ropy rurociągiem „Przyjaźń” na dzień 10 czerwca.  PERN jako operator rurociągu na terenie Polski jest gotów operacyjnie do wznowienia tłoczenia.

W rozmowach wzięli udział m.in. przedstawiciele firm ze strony polskiej i rosyjskiej i niemieckiej: traderzy, dostawcy i rafinerie. W spotkaniu uczestniczył także Pawieł Sorokin, wiceminister energii Rosji.

Częściowe wznowienie dostaw surowca z Rosji rurociągiem „Przyjaźń” nastąpi 10 czerwca. Spółka Transnieft, która potwierdziła wolę zapłaty za roszczenia słusznie zgłoszone, jest w trakcie oczyszczania tej części rurociągu. Natomiast 1 lipca wszystkie trzy nitki rurociągu zostaną włączone do bieżącej eksploatacji.

Przypomnijmy, że od 24 kwietnia na podstawie uzgodnień z rafineriami nastąpiło wstrzymanie dostaw ropy do polskiego systemu przesyłowego z uwagi na jakość surowca. Poziom zanieczyszczeń zagrażał funkcjonowaniu rafinerii.

PERN nieprzerwanie dostarcza ropę do rafinerii. Tłoczony surowiec jest zblendowany w taki sposób, aby poziom zanieczyszczenia chlorkami organicznymi odpowiadał poziomowi, jaki określili Klienci. Blendowanie w odpowiednich proporcjach powoduje, że rafinerie mogą prowadzić swoją działalność w sposób nieprzerwany i niezakłócony. Ponadto Klienci wykorzystują ropę pochodząca z zapasów oraz dostaw realizowanych drogą morską.

 Tchórzewski: Rozmowy o przesyle ropy miały dobry przebieg. Spółki porozumiały się o wznowieniu odbioru czystej ropy naftowej oraz odszkodowań

– To były dobre i konstruktywne rozmowy. Sprawa jest złożona, jednak obu stronom udało się wypracować porozumienie – podkreślił Minister Energii Krzysztof Tchórzewski po spotkaniach spółek ws. przesyłu ropy rurociągiem „Przyjaźń”, które odbyły się 3 czerwca 2019 r. w Moskwie.

Spotkanie w Moskwie było kontynuacją spotkania w Warszawie, które odbyło się z inicjatywy Ministra Energii Krzysztofa Tchórzewskiego. W spotkaniu, tak jak poprzednio, udział wzięły firmy odpowiadające za produkcję oraz logistykę ropy naftowej przesyłanej rurociągiem „Przyjaźń”, jak również przedstawiciele rafinerii odbierających surowiec tą drogą. Podczas spotkania ustalono przywrócenie tłoczenia ropy naftowej jedna nitką od dnia 10 czerwca br. Jednocześnie kontynuowane będą wcześniej uzgodnione działania dotyczące pełnego udrożnienia systemu przesyłowego. Nastąpił również postęp w rozmowach dotyczących odszkodowań.

W celu zapewnienia ciągłości przerobu polskich rafinerii, jak również zaopatrzenia w paliwa polskiego rynku, Minister Energii wydał trzy decyzje w sprawie uwolnienia zapasów obowiązkowych ropy naftowej. Minister Energii wystąpił także 21 maja 2019 r. do swojego odpowiednika Ministra Energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksandra Novaka z wnioskiem o osobiste zaangażowanie w rozwiązanie zaistniałego kryzysu, co niewątpliwie przyczyniło się do konstruktywnego przebiegu spotkań w Warszawie i Moskwie. Pozwoliło to także na wypracowanie technicznych rozwiązań dotyczących przywrócenia przesyłu ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń”.

– Dzięki działaniom, podejmowanym przez Ministerstwo Energii i spółki paliwowe, zaopatrzenie rynku paliw w kraju odbywa się bez zakłóceń – podkreśla Minister Energii Krzysztof Tchórzewski. Ministerstwo Energii będzie nadal monitorować sytuację w zakresie dostaw ropy naftowej i zaopatrzenia rynku w paliwa ciekłe do czasu pełnego rozwiązania sytuacji kryzysowej.

PKN Orlen/PERN/Ministerstwo Energii

AKTUALIZACJA: 03.06.2019, godz. 18:20 [Dodano stanowisko PERN i stanowisko Ministerstwa Energii]