Rosjanie chcą inwestować w medycynę nuklearną

3 stycznia 2017, 07:45 Alert

Rosatom powoła spółkę Rusatom Healthcare, która będzie zajmowała się promocją w Rosji i za granicą rosyjskich technologii jądrowych dla medycyny, w tym technologii radiacyjnych dla centrów promieniowania i sterylizacji.

– Nowa spółka ma w sposób zintegrowany przedstawić rosyjską propozycję w sferze technologii medycyny nuklearnej w celu wprowadzenia jej na światowe rynki – stwierdza anonimowy rozmówca agencji RIA Novosti.

Konferencja ATOMEXPO spółki Rosatom. Fot. Rosatom

W medycynie nuklearnej substancje radioaktywne są wykorzystywane do diagnostyki oraz w terapii przy różnych rodzajach chorób. Medycyna nuklearna jest aktywnie rozwijanym kierunkiem w rosyjskim sektorze jądrowym, mającym na celu rozwój potencjału należących do Rosatomu spółek oraz rozszerzenie zakresu jego działalności.

Sterylizacja narzędzi medycznych oraz dezynfekcja artykułów spożywczych poprzez obróbkę radiacyjną jest jedną z najnowocześniejszych technologii oferowanych przez Rosatom oraz jego zagranicznych partnerów. W 2016 roku podpisana została umowa o rozwoju w Indiach, z udziałem Rosatomu, sieci zintegrowanych centrów sterylizacji radiacyjnej.

Jak wynika z dostępnych informacji, kapitał zakładowy Rusatom Healthcare ma wynosić 480 mln rubli. 100 procent udziałów w spółce ma należeć do Atomenergoprom (spółka córka Rosatomu).

RIA Novosti