Rosjanie chcą zbudować most energetyczny przez Koreę Północną

16 października 2015, 15:33 Alert

(Wiedomosti/Piotr Stępiński)

Półwysep Koreański. Grafika: Wikimedia Commons
Półwysep Koreański. Grafika: Wikimedia Commons

Spółka RAO Systemy Energetyczne Wschodu (będąca częścią RusGidro, która posiada 84,39 procent akcji spółki) rozpoczęła prace nad projektem eksportu energii elektrycznej do strefy handlowo-ekonomicznej Rason w Korei Północnej.

– Wspólna grupa robocza RAO SEW oraz komitetu ludowego Rason zakończyła badania nad wstępnym studium wykonalności projektu.  Strona rosyjska już przystąpiła do praktycznego inwestowania w projekt – energetycy zamontowali mierniki wiatru w miejscach potencjalnego rozmieszczenia elektrowni wiatrowych na terytorium Korei Północnej i rozpoczęli gromadzenie danych meteorologicznych – czytamy w oświadczeni ministerstwa ds. rozwoju Dalekiego Wschodu.

Projekt ten uważany jest za pierwszy krok na drodze do budowy mostu energetycznego na Półwysep Koreański. Wcześniej powołując się na prezesa RAO SEW Sergieja Tolstoguzowa informowano o planach rozwoju eksportu energii elektrycznej do Korei Północnej.

W trakcie pierwszego etapu planowana jest dostarczenie do Rason do 70 MW po czym ma nastąpić zwiększenie przesyłu do 350 MW a w kolejnym etapie wyniesie on 2-3 GW w związku z budową elektrowni cieplnych. Zakłada się, że właścicielem elektrowni w Korei Północnej będzie spółka RusGidro. Oprócz elektrociepłowni w strefie Rason mogą powstać także parki wiatrowe.

Rosja omawia z Phenianem trzy projekty energetyczny o różnych skalach: most energetyczny do Rason, zapewnienie dostaw energii elektrycznej dla wschodniego wybrzeża Korei Północnej (w zamian za dostawy rudy miedzi) oraz most energetyczny Rosja-Korea Północna-Korea Południowa.

Ponadto rozważane są także dostawy gazu ziemnego z Rosji na Półwysep Koreński. Jak informowała w połowie czerwca agencja Prime  zdaniem wiceprezesa zarządu Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa mówienie o tym projekcie jest przedwczesne ale nadal ta możliwość jest oceniana jako najbardziej efektywna ekonomicznie.

Pomysł ułożenia gazociągu z Rosji do Korei Północnej pojawił się ponad 10 lat temu. Był wielokrotnie omawiany w okresie zbliżenia politycznego Seulu oraz Phenianu. Jednakże ze względu na utrzymującą się niestabilność polityczną na Półwyspie projekt nie wszedł w fazę realizacji.

Zobacz także

Koreańczycy chcą wybudować w Rosji elektrownie wodną

Rosjanie pracują nad mostem energetycznym na Półwyspie Koreańskim