Rośnie zainteresowanie polskimi gazociągami. Trwają konsultacje dla Jamału i połączenia z Litwą

31 sierpnia 2015, 07:38 Energetyka

Gaz-System S.A. zakończył lipiec podpisaniem czterech nowych umów na świadczenie usługi przesyłu gazu. Tym samym aktualna liczba przedsiębiorstw korzystających z usługi przesyłowej  wzrosła do 106 podmiotów.
Jednym z nowych zleceniodawców przesyłu gazu jest spółka Cryogas M&T Poland S.A., która specjalizuje się w dostawie skroplonego gazu ziemnego LNG. Przedsiębiorstwo oferuje swoje usługi dystrybutorom i odbiorcom końcowym, posiadającym instalacje regazyfikacyjne i wykorzystującym LNG do procesów technologicznych, produkcji ciepła, energii elektrycznej i napędu pojazdów.

fot. Gaz-System

Obserwując tendencje i rozwój rynku gazu ziemnego w Polsce oraz mając na uwadze aktualnie  prowadzoną działalność i potencjał spółki, firma Cryogas podjęła decyzję poszerzenia swej oferty o dostawy gazu ziemnego małym i średnim przedsiębiorstwom w formule TPA. Podpisanie umowy z Gaz-System S.A. pozwoli nam realizować kolejne etapy planu rozwoju spółki w zakresie obrotu sieciowym gazem ziemnym – podkreśla Jarosław Patyk, wiceprezes Zarządu Cryogas M&T Poland S.A.

W lipcu 2015 r. w wyniku transakcji na giełdzie gazu prowadzonej przez TGE S.A. przesłano blisko 4 TWh paliwa, co stanowi wzrost o ponad 3,15 TWh w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym. W ramach transakcji na rynku OTC w ostatnim miesiącu przesłano ponad 11,56 TWh gazu, czyli wolumen niemalże identyczny z wartością paliwa gazowego przesłanego w lipcu 2014 roku (11,47 TWh).

Na przełomie lipca i sierpnia Gaz-System S.A. przeprowadził dla uczestników rynku konsultacje społeczne dotyczące treści nowego projektu Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej.  W dniach od 6 do 19 sierpnia przeprowadzono również konsultacje Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej Gazu na lata 2016-2025. Obecnie trwa analiza przekazanych w konsultacjach oczekiwań i uwag do projektów dokumentów. Następnym etapem opracowywania zaktualizowanej wersji Instrukcji Ruchui Eksploatacji Sieci Przesyłowej oraz Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju Sieci Przesyłowej Gazu na lata 2016-2025 będzie przedstawienie Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki projektów dokumentów do uzgodnienia.

Aktualnie prowadzone są również konsultacje projektu zmian Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej Polskiego Odcinka Systemu Gazociągów Tranzytowych Jamał-Europa. Proponowane zmiany wynikają z konieczności dostosowania IRiESP SGT do zmieniających się wymogów prawa (implementacja zapisów Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 312/2014 z dnia 26 marca 2014 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący bilansowania gazu w sieciach przesyłowych oraz Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 984/2013 z dnia 14 października 2013 r. ustanawiającego kodeks sieci dotyczący mechanizmów alokacji zdolności w systemach przesyłowych gazu i uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 715/2009). Uwagi do projektu dokumentu można zgłaszać do 7 września br.

Więcej informacji o prowadzonych konsultacjach dostępnych jest tutaj.

Ponadto, 31 lipca br. promotorzy projektu połączenia międzysystemowego Polska-Litwa, Gaz-System S.A. oraz litewski operator systemu przesyłowego AB Amber Grid, podjęli decyzję o uruchomieniu Niewiążącej Fazy Procedury Open Season. Głównym celem Procedury Open Season dla połączenia międzysystemowego Polska-Litwa jest określenie zainteresowania rynku, potwierdzonego długoterminową rezerwacją przepustowości gazociągu oraz określenie optymalnego sposobu finansowania projektu. Uczestnicy rynku mogą składać Wnioski o zdolności przesyłowe  zgodnie z zasadami Regulaminu Niewiążącej Fazy Procedury Open Season w punkcie Wejścia/Wyjścia Polska-Litwa do dnia 31 sierpnia 2015, do godz. 16:00 (CET).

Więcej informacji o zasadach wzięcia udziału w Procedurze Open Season znajduje się tutaj.

Źródło: Gaz-System