Rosnieft i Alltech mogą kupić 100 proc. udziałów w projekcie Peczora LNG

7 grudnia 2015, 16:16 Alert

(Kommiersant/Piotr Stępiński)

Zdjęcie: Rosneft
Zdjęcie: Rosneft

Federalna Służba Antymonopolowa (FSA) wyraziła zgodę na zakup 100 proc. udziałów w projekcie Peczora LNG przez Rosnieft oraz należący do Dmitrija Bosowa – Alltech. Od dawna Alltech zamierza zbudować terminal LNG o przepustowości co najmniej 4 mln ton, ale póki co spółka nie ma dostępu do eksportu surowca. Rosnieft powinien pomóc w otrzymaniu prawa do dostaw surowca zagranicę i finansowania, ale nawet przy jego przystąpieniu do projektu w obecnym schemacie będzie to wymagało zmiany przepisów.

FAS zatwierdził wniosek RN-Peczora LNG (50,1 proc. udziałów posiada RN Gaz; struktura Peczora LNG Si Eich Gaz Pitii.Ltd – 49,9 proc.) na zakup 100 proc. udziałów Peczora LNG. Transakcja jest przeprowadzana w ramach utworzonego joint venture Rosnieftu oraz grupy Alltech (poprzez Si Eich Gaz Pitii.Ltd posiada udziały w Peczora LNG) na bazie Peczora LNG. Strony uzgodniły ją jeszcze w 2014 r. a w czerwcu 2015 r. podpisały zaktualizowane handlowe parametry współpracy.

Projekt Peczora LNG zakłada wydobycie ze złóż Korowinskoje oraz Kumżinskoje, które znajdują się w Nienieckim Okręgu Autonomicznym, przygotowanie ropy oraz gazu dla Kompleksowej Instalacji Przetwarzania Gazu, przetwarzanie kondensatu gazowego i oleju napędowego oraz budowę terminala LNG. Należąca do Dmitrija Bosowa spółka Alltech zakłada dwa warianty przepustowości terminala LNG – na 4 oraz 8 mln ton rocznie przy szacowanej kwocie inwestycji na poziomie odpowiednio 5,5 oraz 12,5 mld dolarów. Rosnieft będzie mógł eksportować LNG w ramach projektu jeśli przejmie nad nim kontrolę.

Spółka Bosowa zmuszona została do znalezienia partnera, który pomógłby w finansowaniu projektu i pomógł w dostępie do eksportu.

W tym kontekście warto przypomnieć, że w przedstawionej w lipcu przez Rosnieft alternatywnej koncepcji rozwoju wewnętrznego rynku gazu, spółka proponuje dalszą liberalizację eksportu LNG dla strategicznych projektów oraz wprowadzenie w 2016 r. odpowiednich zmian prawnych.

Zdaniem rosyjskiej spółki ograniczony dostęp niezależnych producentów do eksportu LNG utrudnia monetyzację gazu ze złóż znajdujących się na lądzie, do których niepołączonych z jednolitym systemem dostaw gazu.

Na chwilę obecną prawo do eksportu LNG posiada projekt Jamał LNG, a także inne projekty państwowe Rosnieftu oraz Gazpromu. Wynika to z ustawy o liberalizacji eksportu LNG, która weszła w życie z dniem 1 grudnia 2013 r. Zgodnie z nią wysyłać LNG za granicę mogą wyłącznie te spółki, w których udział państwa wynosi ponad 50 proc. i które pracują na obszarze wewnętrznych wód morskich, morskich wód terytorialnych i szelfie kontynentalnym włącznie z Morzem Czarnym i Azowskim. Ponadto przepisom tym podlegają ich spółki zależne w ramach kapitału, w którym państwo ma ponad 50 proc. udziałów, produkujące LNG z gazu wydobywanego ze wskazanych złóż, albo z gazu wydobytego przy realizacji umowy o rozdziale produkcji w tym tych, które zostały podpisane do dnia wejścia w życie wspomnianej ustawy. Wobec czego RN Peczora LNG nie może samodzielnie eksportować LNG i potrzebuje zmian obowiązujących przepisów.

W ubiegłym roku deputowany Walaerij Jazew wniósł do Dumy poprawkę do ustawy o eksporcie gazu, która przewidywała zwiększenia liczby eksporterów LNG, poprzez zmianę jednego z kryteriów ich wyboru – daty wydania licencji na korzystanie podziemnych zasobów o znaczeniu federalnym. Proponowane jest jej przesunięcie z 1 stycznia 2013 r. na 1 czerwca 2014 r.

Dokonanie tej zmiany pozwoli na samodzielny eksport LNG w ramach prywatnego projektu Peczora LNG. Obecnie jest to faktycznie jedyny projekt LNG w Rosji nieumieszczony w wykazie eksporterów zawartym w ustawie o liberalizacji eksportu.